Spoločnosť Polaroid a jej história
V roku 1929 sa meno Edwin Land navždy zapísalo do histórie. Tento vedec a vynálezca totiž vynašiel prvý polarizujúci materiál, ktorý bol vhodný na komerčné účely. V roku 1937 sa Land rozhodol založiť spoločnosť Polaroid Corporation v Cambridge v štáte Massachusetts. Firma začala vyrábať prvé slnečné okuliare s polarizačnými šošovkami (sklami). Slnečné okuliare Polaroid zaujali aj armádu a letectvo, a tak ich zaobstarali pre svojich pilotov či tankové posádky. V roku 1950 sa na trhu objavili aj prvé okuliare na nočné šoférovanie. Dnes túto svetoznámu značku vlastní talianska spoločnosť Safilo, ktorá sa venuje vývoju a výrobe šošoviek Polaroid vo svojom európskom výskumnom centre vo Vale of Leven, Škótsko.
Čo je polarizácia?
Vlnenie viditeľného slnečného svetlo sa v našej atmosfére šíri vo všetkých smeroch, ale po odraze od lesklej plochy sa svetelné vlnenie šíri už len v dvoch na seba kolmých smeroch, tento jav sa nazýva polarizácia. Polarizované svetlo je vnímané ako biele oslňujúce svetlo, ktoré svojou vysokou intenzitou prebíja (pohlcuje) bežné svetlo, dôležité pre kvalitné videnie okolia. Existujú dva typy svetla: vertikálne (dobré svetlo) a horizontálne (zlé svetlo). Vertikálne polarizované svetlo nám umožňuje vidieť farby a kontrasty. Horizontálne svetlo sa odráža od hladkých plôch, ako napr. mokrá vozovka, vodná hladina, sneh, atď. Vytvára tak nepríjemné oslnenie a bráni nám kvalitne vidieť.
Tradičné slnečné okuliare vs. slnečné okuliare Polaroid
Tradičné slnečné okuliare filtrujú len priame (nepolarizované) svetlo, a naopak nepríjemné vysoko intenzívne odrazené (polarizované) svetlo nimi prechádza. Taktiež niektoré farebné odtiene bežných okuliarov zhoršujú kontrastné videnie potrebné na kvalitné vnímanie jemných detailov okolia. Slnečné okuliare Polaroid selektívne blokujú len odrazené svetlo predovšetkým od horizontálnych povrchov, čím efektívne redukujú nepríjemné oslnenie. Pohľad cez nich je teda jasný a kontrastný. Vďaka kvalitným šošovkám (sklám) a módnym dizajnom rámov majú takmer neobmedzené využitie a dokážu uspokojiť aj náročných nositeľov. Dnes majú okuliare Polaroid v ponuke viac farebných vyhotovení šošoviek, ale najviac obľúbené zostávajú základné farby – sivá, hnedá alebo zelená. Zamilujú si ich nielen vodiči na cestách, no taktiež športoví nadšenci, ktorým už nebudú nepríjemné slnečné lúče brániť v ich obľúbených aktivitách.
VÝHODY polarizovaných slnečných okuliarov
- Zlepšujú kontrast a jas prostredia
- Znižujú námahu vašich očí
- Filtrujú odraz a nepríjemné oslnenie spôsobené lesklým povrchom
- Chránia vaše oči pred nebezpečným a nadmerným žiarením
- Slúžia ako prevencia degeneratívnych zmien
- Zabezpečujú komfortné videnie
NEVÝHODY polarizovaných slnečných okuliarov
- Znižujú viditeľnosť LCD obrazoviek
- Je nutné vymeniť si okuliare pri zhoršení podmienok alebo v tme
Ako zistiť či sú okuliare polarizované?
Ak chcete vedieť, či sú vaše okuliare polarizované, existuje na to jednoduchý trik. Vezmite si mobilný telefón, pootočte ním o 90° a pozrite sa na svietiaci displej cez okuliare. Ak je displej čierny, vaše okuliare sú polarizované.
Polaroid vo Fokus očná optika
Slnečné okuliare Polaroid nájdete aj v Fokus očná optika, kde si môžete vybrať zo širokej škály detských, dámskych a pánskych okuliarov tejto celosvetovo známej značky. Navštívte našu optiku a vyskúšajte si ich v rôznych farebných prevedeniach.