Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Oči a kozmetika si nie vždy rozumejú

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Pokožka v okolí očí je veľmi tenká, citlivá a až desaťkrát slabšia, než v iných častiach tváre. Nevhodne zvolené kozmetické prípravy môžu očiam spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. Špeciálnu pozornosť treba venovať najmä dekoratívnej kozmetike a kontaktným šošovkám.

Kozmetika sa nepožičiava. Najmä tá očná nie, dermatológovia varujú, aby ste svoju kozmetiku a čistiace prostriedky nepoužívali spoločne ani s členmi jednej domácnosti. Dôvodom je najmä možnosť prenosu kozmetiky pod očné viečko, ktoré následne príde do styku s okom a spôsobí zdravotné problémy.

Ekzém očných viečok

Ekzém očných viečok sa najčastejšie objavuje po použití kozmetiky alebo očných kvapiek. Menej častý, ale možný, je aj výskyt očného ekzému vyprovokovaného vzdušnými alergénmi – prachom, roztočmi, perím, srsťou či peľom. Na viečkach sa môže vytvoriť aj nealergický zápal kože ako dôsledok trenia či namáhania očí. Pri očnom ekzéme je nutné absolvovať alergologické, kožné aj očné vyšetrenie. Očný ekzém sa najčastejšie lieči masťou na kožu s obsahom steroidov, niekedy aj očnými kvapkami. Prevencia, ktorá by znížila riziko vzniku očného ekzému je možná len pri kontaktnom ekzéme, ktorý vzniká použitím konkrétnej látky, ktorá spôsobila alergickú reakciu.

Najčastejším spúšťačom očných problémov je dekoratívna kozmetika

Očná špirála a aplikátory na nanášanie farby. Práve oni sú zodpovedné za najčastejšie príčiny očných komplikácií spôsobených dekoratívnou kozmetikou. Zdieľanie kozmetických prípravkov osobnej hygieny môže spôsobiť opuch očí, nakoľko ich požičaním si na oči nanášame aj cudziu odumretú kožu a baktérie, ktoré sa na špirále či aplikátore zachytili počas používania. Okrem opuchu očných viečok patrí ku komplikáciám spôsobených používaním spoločnej dekoratívnej kozmetiky aj zápal očných spojiviek, ku ktorému dochádza kvôli neodbornej a nehygienickej aplikácii niektorých kozmetických prípravkov, najmä na riasy. Častým problémom je aj dermatitída očných viečok, ktorá spôsobuje bolesť a nepohodlie v oblasti očí, po aplikácii nevhodných, zväčša lacných a toxických očných tieňov.

 

Líčenie s kontaktnými šošovkami nemusí byť boj

K najznámejšej výhode jednorazových (jednodňových) kontaktných šošoviek patrí, že ide o najzdravší spôsob korekcie očnej vady. Kontaktné šošovky sa aplikujú priamo zo sterilného blistru, na konci dňa sa vyhodia. Je teda veľmi malá šanca, že si do oka zanesiete usadeniny, ktoré môžu spôsobiť začervenanie, pálenie a ďalšie problémy. Základným pravidlom dekoratívneho líčenia a kontaktných šošoviek je, že kontaktné šošovky si nasadíme pred maľovaním. Pri nosení šošoviek nepoužívame mastné kozmetické prostriedky alebo očné špirály na predĺženie rias, ktoré obsahujú drobné vlákna – mohli by sa dostať do oka a šošovku znečistiť. Taktiež si nenanášame kozmetické prostriedky na vnútorný okraj viečok, mohli by znečistiť povrch šošovky. Netreba sa však báť. Pri nosení kontaktných šošoviek sa odporúča dodržiavať základné hygienické pravidlá a  používať šetrnejšiu kozmetiku, ktorá je určená pre užívateľov kontaktných šošoviek či pre osoby s citlivejšími očami. Líčenie a nosenie šošoviek sa tak stane bezpečnosť záležitosťou.

 

Ako predísť komplikáciám? Stačí dodržiavať základy hygieny rúk aj dekoratívnej kozmetiky. To je jediný a najúčinnejší spôsob, ako sa môžete vyhnúť očným chorobám.

 

Manuál základnej starostlivosti o dekoratívnu kozmetiku na oči

  1. Pred každou aplikáciou kozmetiky si umyte ruky a zabezpečte, aby boli všetky aplikátory, ktoré používate čisté
  2. Udržiavajte kozmetiku pri izbovej teplote. Vysoké teploty alebo intenzívne slnečné svetlo môžu zničiť konzervačné látky, ktoré ich chránia proti baktériám
  3. Vyhnite sa použitiu očnej kozmetiky, keď máte oči už infikované alebo podráždené, čo môže infekciu len zhoršiť

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul