Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Pod náporom zimy prežívajú oči ťažkú skúšku

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Ochranu očí v lete považujú mnohí z nás za samozrejmosť. Keď však nesvieti slnko, akoby sme zabúdali, že naše oči potrebujú chrániť. Aj zima však prináša rôzne nástrahy, ktoré škodia našim očiam. Slnečné okuliare sú preto výborným spoločníkom aj v zimných mesiacoch.

Slnečné okuliare – UV žiarenie nemizne

Neodkladajte slnečné okuliare hneď, ako prídu chladnejšie dni. Hoci sa zdá, že riziko UV žiarenia v zimných mesiacoch nehrozí, opak je pravdou. Jeho lúče neprenikajú len priamo zo slnka, ale časť z nich je odrážaná aj od zemského povrchu, napríklad sneh odráža okolo 80% UV žiarenia. Pri dlhodobom pobyte v extrémnych podmienkach bez ochrany právetento jav spôsobuje snežnú slepotu.

Nejedného milovníka zimných športov vyláka jasný deň do lyžiarskych stredísk. Slnko, ktoré sa v týchto mesiacoch nachádza vo veľkej výške, je silné a od snehu sa nepríjemne odráža. Lyžiari a snowboardisti by preto nemali zabúdať na ochranu svojho zraku slnečnými alebo lyžiarskymi okuliarmi s UV filtrom.

Suchý vzduch

V zimnom období sa asi nikto z nás nevyhne prekúrenému prostrediu. Každý chce, aby telu bolo teplo, no neuvedomujeme si, že našim očiam to až tak neprospieva. Vykurovanie miestností vysušuje vzduch, ktorý môže spôsobiť takzvaný syndróm suchého oka. Dochádza k nemu vtedy, keď oko nedokáže vyprodukovať dostatočné množstvo sĺz na svoje zvlhčenie. Častokrát sčervenie a páli. Ako prvú pomoc vo vykúrených priestoroch sa odporúča používať odparovače vody, prípadne zvlhčovače vzduchu a v prípade, že kvalitu vlhkosti nemôžete zmeniť pomôžu aj umelé slzy.

Relax, ktorý zahreje

V zimných mesiacoch si viacerí radi doprajú relax, ktorý zároveň aj zahreje. Tí, ktorí využívajú sauny, by si však mali dávať pozor. Nositelia kontaktných šošoviek (aj jednodňových) by mali sauny či wellness navštevovať výhradne bez nich. Vo vode a teplom prostredí sa ukrýva množstvo baktérií, ktoré sa vďaka šošovke dokážu ľahšie dostať do oka a doslova sa tam „nalepiť“.

Ľudia s citlivými očami môžu po návšteve sauny cítiť pálenie, alebo mať pocit cudzieho predmetu v oku. Nie je však nutné prestať chodiť do sauny. Účinne pomôže používanie očných kvapiek na zvlhčenie oka.

Postrach vietor

Silný vietor je tiež jednou z nástrah každodenného života našich očí. V zime je veterných dní omnoho viac a  často sa pridáva aj sneh. Určite ste si všimli, že v zime vám často a nadmerne slzia oči. Práve vietor je toho spúšťačom. Slzný film, ktorý pokrýva prednú časť oka a udržuje ju vlhkú, je funkčný, pokiaľ vydrží neporušený približne 8 sekúnd. Takýto interval je medzi dvomi žmurknutiami. Silný vietor však tento slzný film dokáže narušiť a tým dochádza k jeho prasknutiu. Očný povrch tak prestáva byť chránený a vyživovaný a môže sa prejaviť začervenanie spojiviek. Pridáva sa pálenie, rezanie a často máme pocit, akoby sme mali piesok v očiach.

 

Nástrahy a komplikácie, ktoré prináša zima našim očiam na nás číhajú z každého rohu. Nebojme sa po slnečných okuliaroch siahnuť aj v zime. Zdokonaľme preto starostlivosť a nepodceňujme vplyv zimného počasia na náš zrak. Oči si to zaslúžia.

 

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul