Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Zlozvyky, ktoré spôsobujú očné komplikácie

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Oči sú oknom do sveta. Psychológovia tvrdia, že až 80% vonkajších podnetov vidíme očami. Aj preto je starostlivosť o oči veľmi dôležitá. Napriek tomu sa denne vedome aj nevedome dopúšťame chýb, ktoré poškodzujú náš zrak.

Nie za všetko môže len genetika

Kvalita zraku je ovplyvnená genetikou, ale nielen ona má vplyv na kvalitu nášho zraku. Dôležitou súčasťou dobrého videnia je pravidelná starostlivosť, keďže ľudské oko je zložitý orgán, ktorý je mimoriadne citlivý, a teda aj extrémne zraniteľný. Vystavovanie očí nebezpečným vplyvom môže vyústiť do vzniku úrazov alebo rôznych iných očných diagnóz. Časté problémy s očami (zrakom) sú spôsobené fenoménom dnešnej doby – SPV (Syndróm počítačového videnia), za ktorý je zodpovedný neprimeraný čas strávený pri mobiloch, tabletoch, monitoroch a pod, ako aj priemyselný smog, ktorý je spôsobený veľkým počtom vozidiel, rozšírenými stavebnými prácami, neekologickým priemyslom či pálením odpadkov. Oči však ohrozujú aj rôzne iné nečistoty a chyby, ktorých sa denne dopúšťame.

Za nečistoty v oku môžu aj naše prsty

Od dráždivého pocitu na oku si najčastejšie uľavíme pošúchaním viečok (prstami). Chyba. Ak sa znečistenou rukou dotýkame očí, riskujeme zápal očných spojiviek či rohovky. Nečistoty, ktoré sa na rukách nachádzajú v kombinácii s prachom a baktériami, si zavediete priamo do oka. Ako teda zabrániť svrbeniu a eliminovať riziko zavedenia nečistôt priamo do oka? Najistejšie je, ak si pred kontaktom s očami vždy dôkladne umyjete ruky. Ak však takú možnosť nemáte a oko vás svrbí, na zavreté viečko si jemne pritlačte chrbát ruky, tá by mala byť čistejšia ako prsty.

Pri domácom majstrovaní sú nutné ochranné pomôcky očí

Jednou s najviac zanedbávaných pomôcok sú ochranné okuliare pri domácom majstrovaní. Pretože sa doma nikto nevenuje BOZP (Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci), k častým poraneniam, s ktorými chodíme k lekárom, sú práve úlomky, ktoré sa nám do očí dostanú pri rôznych remeselných činnostiach či domácom maľovaní. Riziko poškodenia očí, či dokonca nutnosť operácie oka sa zvyšuje vždy, keď si nenasadíme túto jednoduchú a praktickú pomôcku.

Ventilátor ani klimatizácia si s očami nerozumejú

O tom, že silný vietor ani klimatizácia nie sú dobré pre oči, ste už pravdepodobne počuli. Dôvodom je, že klimatizácia oči vysúša, čo z dlhodobého hľadiska spôsobuje trvalé poškodenie. Ventilátor zas rozvíri vzduch a spolu s ním aj všetky alergény a prach, ktoré sa v miestnosti nachádzajú.  Veľké komplikácie s tým majú najmä ľudia, ktorí nosia aj kontaktné šošovky.

Okuliare proti slnku a chlóru sú nutnou výbavou

Slnečné okuliare nie sú dnes už  len módnym doplnkom, ale najmä nutnosťou. Ostré slnko, ktorého intenzita je najvyššia počas letného obdobia, ale jeho ostré lúče pocítite aj v jeseni či zime, môže poškodiť váš zrak. Snežná slepota  je silná dávka, odrazeného UV žiarenia od zasnežených plôch. POZOR podobne pôsobí aj vodná hladina, ktoré doslova spáli jemné tkanivá na viečkach a rohovke. Nevyhnutnou pomôckou pri ochranne očí sú aj plavecké okuliare. Ak patríte k priaznivcom vodných športov, určite ste na sebe spozorovali začervenanie očí. Chlór sám osebe nespôsobuje začervenanie očí. Za podráždením očí sú látky, ktoré sú výsledkom reakcie s chlórom vo vode. Začervenané oči upozorňujú najmä na zvýšenú prítomnosť výlučkov či iných látok, ktoré znečistili vodu. Podľa odborníkov sa podráždenie očí spravidla zmierni po niekoľkých hodinách. Keď však úľava neprichádza, mali by ste vyhľadať lekára.

Fajčenie cigariet

Tento zlozvyk neohrozuje len vaše pľúca, ale môže vážne poškodiť váš zrak. Vedecké štúdie preukázali, že fajčiari majú zvýšené riziko a skorší nábeh na VPDM (Vekom podmienenú degeneráciu makuly), ktorá môže spôsobiť trvalú stratu zraku. Fajčenie môže navyše viesť k syndrómu suchého oka a jeho podráždeniu.

 

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul