Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Očné kvapky – viete na čo všetko slúžia a ako ich doma správne uskladniť?

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Určite ste aj vy už zažili nepríjemný pocit pálenia, rezania, či slzenia očí. Ak sa s podobnými symptómami stretávate pravidelne, môže ísť o syndróm suchého oka. Práve vtedy sú očné kvapky najúčinnejšou pomocou.

Syndróm suchého oka je dnes jednou z najrozšírenejších civilizačných chorôb. Dôvodom je znížená tvorba sĺz, ktorá vytvára slzný film na povrchu oka. Slzy obsahujú vodu, hlien a olej, čím oči hydratujú a vyživujú. Spomalenie tvorby sĺz pri suchom oku môže zapríčiniť pretrhnutie slzného filmu, čo sa následne prejavuje nepríjemnými pocitmi ako svrbenie alebo pálenie. Porušením tejto ochrannej vrstvy rastie aj riziko, že sa vám do oka môžu dostať baktérie a infekcia. To môže viesť k zápalu rohovky, zníženiu kvality videnia, dokonca až k trvalému poškodeniu zraku.

 

 

Suché oči sú začervenané a pália

Suché oči majú sklon k začervenaniu. Mnohí pacienti trpiaci týmto problémom sa sťažujú na pocity pálenia, svrbenia očí, pocit cudzieho telesa v oku. Medzi ďalšie prejavy patrí citlivosť na svetlo, nadmerné slzenie očí, či rozmazané videnie.

 

Čo spôsobuje syndróm suchého oka?

Suché oči spôsobuje znečistené, prašné prostredie, silný vietor, ale tiež klimatizované a prekúrené priestory. Obzvlášť v zimných mesiacoch, preto treba svoj zrak chrániť. Medzi najčastejšie príčiny však patrí intenzívna práca na počítači, dlhé šoférovanie a stres. Prečo? Pri dlhodobom sústredenom sledovaní jedného bodu žmurkáme 4 až 6 násobne menej ako pri bežných činnostiach.

 

Očné kvapky – správna starostlivosť o oči

Ako si pomôcť keď zistíte, že syndróm suchého oka sa týka aj vás? Ideálnou prevenciou je vyhýbať sa príčinám vzniku. Ak pracujete v kancelárií za počítačom, odporúča sa dopriať si niekoľko krát za deň prestávku a na pár minút sa zadívať do diaľky. Rovnako pomáhajú aj očné cviky, alebo ak si oči na pár minút zatvoríte a doprajete im oddych. Najúčinnejším riešením sú však očné kvapky. Ich primárnou úlohou je zvlhčenie očí. Hoci sa líšia zložením, ich primárna úloha sa nemení. Pomáhajú s obnovením očného filmu, čím prichádza aj úľava od uslzených, páliacich, či inak podráždených očí.

 

Ako správne používať očné kvapky?

Pri podávaní očných kvapiek je dôležité dodržiavať hygienické opatrenia. Aby sa do už tak oslabených očí nedostali baktérie, pred aplikáciou kvapiek by ste si mali najskôr umyť ruky. Očné kvapky by nemalo používať  viac ľudí. Kvapkátko môže prísť do kontaktu s okom a môže tak preniesť infekciu. Pred použitím nesmú byť studené, pretože oko na chlad reaguje slzami a tak by sa kvapky mohli z oka vyplaviť. Odporúča sa kvapky pred aplikáciou zohriať v ruke. Poloha v akej si kvapky kvapkáte, nie je dôležitá. Zvoľte si tú, ktorá vám viac vyhovuje. Dôležitejšie je zabezpečiť, aby sám kvapky nevyšli ihneď po kvapnutí von z oka. Preto je vhodné, aby ste si oko hneď zatvorili a aby ste si šúchali kútik, oka, aby sa kvapka nedostala hneď k slznému kanáliku.

 

Ako očné kvapky uchovávať?

Očné kvapky uchovávajte v originálnom balení pri izbovej teplote v suchom prostredí. Džte ich na bezpečnom mieste, kam sa nedostanú deti. Nikdy ich nepoužívajte po dobe spotreby a po otvorení dlhšie ako 3 mesiace. Mohli by ste si spôsobiť viac problémov, ako len suché oči.

 

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul