Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Pozor na rakovinu oka!

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Kedysi bol nádor oka vzácnosťou, v súčasnosti počet pacientov postihnutých týmto zákerným ochorením každoročne narastá. Nádorové ochorenia oka patria k jedným z najzákernejších, pretože spočiatku nebolia a často ich oftalmológovia odhalia až v neskoršom štádiu. Čo je ich príčinou a ako sa môžete uchrániť pred ich vznikom?

Slnko a životný štýl

O  nádoroch oka sa takmer vôbec nehovorí, dokonca ani v súvislosti s nebezpečným UV žiarením. Dôraz sa kladie predovšetkým na nebezpečenstvo vzniku rakoviny kože. Upozorňovať by sa však malo aj na ostatné riziká, ktoré ultrafialové slnečné žiarenie môže spôsobiť. Čoraz väčším strašiakom sa stáva práve melanóm, nádorové ochorenie oka. UV žiarenie vyvoláva nielen nádorové bujnenie na koži, ale taktiež môže poškodiť jednotlivé štruktúry oka. Bohužiaľ, na „odštartovaní“ tejto choroby sa podieľa aj životný štýl. Ľudia sú takmer celý deň zatvorení v budovách, kde sú odkázaní na umelé osvetlenie. Nedostatok denného svetla má za následok stratu prirodzenej pigmentácie kože a oči sa stávajú citlivejšie na prirodzené vonkajšie  svetlo.

 

Pozor na rakovinu oka - Fokus očná optika

 

Bolí/nebolí?

Nádorové ochorenie oka je nebezpečné najmä kvôli svojmu veľakrát „tichému“ priebehu. V počiatočných štádiách ľudia nemusia pociťovať bolesť ani si všimnúť žiadne iné varovné signály. Závisí to však od toho, v ktorej časti oka sa malígny melanóm objaví. Ak sa vyskytne na povrchu oka (v oblasti viečok a spojiviek), je ľahko odhaliteľný a to vďaka určitým sprievodným príznakom. Ak sa však melanóm nachádza vo vnútri oka (vyrastá z pigmentovej vrstvy sietnice), môže trvať aj roky, kým sa prejaví. V neskorších štádiách zistenia  hrozí nielen riziko oslepnutia, ale pacient môže mať napadnuté pľúca, mozog, pečeň alebo kosti metastázami.

 

Ako sa chrániť?

Práca pri umelom osvetlení, ako aj dlhodobá práca pri počítači zaťažuje nadmerne oči a vedie k celkovej únavnosti organizmu. Odporúča sa preto, čo najviac voľného času tráviť v prírode. Nezabudnite si však vždy vziať so sebou kvalitné slnečné okuliare so 100% UV filtrom, prípadne pri ostrejšom slnku aj pokrývku hlavy, aby bola chránená celá vaša tvár. V neposlednom rade nepodceňujte pravidelné prehliadky u očného lekáraZrakové centrá Fokus očná optika

 

Pozor na rakovinu oka - Fokus očná optika

 

Kto je najviac ohrozený?

Nádorové ochorenie oka môže postihnúť ktorúkoľvek vekovú kategóriu, ale najviac ohrození sú ľudia nad 45 rokov. Taktiež deti do 10 rokov majú štruktúry oka viac priepustné na rôzne žiarenie aj UV, než majú dospelí. Nebezpečenstvo vzniku tohto ochorenia výrazne stúpa aj u jedincov s genetickou predispozíciou. A pozor, na slnečné žiarenie by si mali určite dávať aj  ľudia so svetlou pokožkou a s modrými očami.

 

Príznaky nádorového  ochorenia oka

 • Zmena tvaru očných viečok
 • Novotvary na viečkach
 • Zmeny a novotvary na spojivkách oka
 • Zmena farby oka /začervenanie a prípadná bolestivosť/
 • Zväčšenie oka samotného
 • Škvrny a výpady v zornom poli
 • Zväčšujúce sa tmavé škvrny na dúhovke
 • Zahmlené videnie, prípadne čiastočná strata zraku

 

Liečba nádorového ochorenia oka

 • Pomocou chirurgického zákroku
 • Pomocou rádioterapie
 • Pomocou laserovej terapie
 • Odstránením oka

 

Lekár určí vhodnú liečbu podľa toho, v akom rozsahu a štádiu sa ochorenie nachádza.

 

Rada na záver

Stále váhate nad kúpou slnečných okuliarov? Príďte sa pozrieť do jednej z predajní Fokus očná optika a vyberte si kvalitné slnečné okuliare, ktoré ochránia váš zrak. Nájdete nás na 66 miestach po celom Slovensku.

Medzi naše top značky patrí OAKLEY, DOLCE & GABBANA, POLAROID, RAY BAN, EMPORIO ARMANI, ARNETTE, BENETTON, BOSS ORANGE, BVLGARI, CARRERA, COCO SONG, DIESEL, DIOR, DKNY, GIORGO ARMANI, FOSSIL, FENDI, GIVENCHY, HUGO, BOSS, H.I.S., JIMMY CHOO, MARC JACOBS, MAX & CO, MAX MARA, MICHAEL KORS, MIU MIU, MOSCHINO, PERSOL, PIERRE CARDIN, PRADA, RALPH LAUREN, TOMMY HILFIGER, VALENTINO, VERSACE, VOGUE. Tešíme sa na vás!

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul