Čo je modré svetlo, na čo ho potrebujeme a prečo nám môže ublížiť?
Základná definícia
Slnečné svetlo sa skladá z červeného, oranžového, žltého, zeleného, modrého, indiga a fialového svetla. Keď sa spoja, stane sa z nich biele svetlo, ktoré poznáme a vidíme. Každé zo svetiel má inú energiu a vlnovú dĺžku. Lúče na červenom konci majú dlhšie vlnové dĺžky a menej energie. Modré lúče zasa majú kratšie vlnové dĺžky a viac energie. Svetlo, ktoré na prvý pohľad vyzerá ako biele, môže mať veľkú zložku modrého svetla, ktoré oko vystaví vyššiemu množstvu vlnovej dĺžky z konca modrého spektra.Najväčším zdrojom modrého svetla je slnečné svetlo. Okrem toho existuje mnoho ďalších umelých zdrojov:
- CFL žiarovky (kompaktné fluorescenčné žiarovky)
- LED svetlo (elektroluminiscenčná dióda, ľudovo ledka)
- Televízory s plochou LED obrazovkou
- Počítačové monitory, tablety, smartfóny
Vystavenie modrému svetlu z obrazoviek je malé v porovnaní s množstvom vystavenia slnečnému žiareniu. Aj napriek tomu existujú obavy z dlhodobých účinkov pravidelného vystavenia modrému svetlu, a to z dôvodu tesnej blízkosti obrazoviek a dĺžky času stráveného pozeraním na ne.
POZOR: Dôležité je, že podľa niektorých štúdií absorbujú viac modrého svetla z obrazoviek detské oči ako oči dospelých.
Aké sú výhody modrého svetla?
Modré svetlo je aj napriek viacerým negatívnym ohlasom taktiež potrebné pre zdravie:
- zvyšuje bdelosť, pomáha pamäti a kognitívnym funkciám a zlepšuje náladu,
- reguluje cirkadiánny rytmus – prirodzené prebudenie tela a cyklus spánku. Vystavenie modrému svetlu počas denných hodín pomáha udržiavať zdravý denný rytmus, naopak, príliš časté a dlhé vystavenie modrému svetlu neskoro v noci (prostredníctvom smartfónov, tabletov a počítačov) môže narušiť cyklus bdenia a spánku, čo vedie k problémom so spánkom, únave a podráždenosti počas ďalšieho dňa,
- nedostatočné vystavenie slnečnému žiareniu u detí môže ovplyvniť vývoj očí a zraku.
Ako modré svetlo ovplyvňuje oči a čo vám hrozí?
Všetky lúče viditeľného modrého svetla prechádzajú rohovkou a šošovkou až k sietnici. Modré svetlo môže ovplyvniť schopnosť vidieť a môže predčasne spôsobiť starnutie očí. Nedávne výskumy ukázali, že časté a dlhodobé vystavenie modrému svetlu môže viesť k:
Digitálne unavené oči: Modré svetlo z obrazoviek počítačov a digitálnych zariadení môže znížiť percepciu kontrastu, čo vedie k enormnému namáhaniu očí. Stres a prepracovanosť, suchosť očí, zlé osvetlenie v miestnosti a spôsob sedenia pred digitálnymi zariadeniami môžu spôsobiť spomínané digitálne unavené oči. Hlavné symptómy sú bolestivé a podráždené oči, ako aj problémy so zaostrovaním.
Poškodenie sietnice: Viaceré štúdie naznačujú, že dlhodobé, resp. pričasté vystavenie modrému svetlu v priebehu rokov môže viesť k poškodeniu sietnicových buniek. Očná rohovka a šošovka totiž nie sú evolučne schopné odrážať modré svetlo, nedokážu ho ani zablokovať. To môže spôsobiť problémy so zrakom, ako napríklad vekom podmienenú makulárnu degeneráciu – nevyliečiteľné poškodenie, ktoré postihne strednú časť zraku.
Ako chrániť oči pred modrým svetlom?
Ak sa pravidelne vystavujete modrému svetlu zo smartfónov, tabletov či obrazovky počítača, existuje niekoľko spôsobov, ako môžete vaše oči chrániť:
- Pokúste sa znížiť množstvo času stráveného pred obrazovkami a/alebo si robte časté prestávky, aby ste si mohli oddýchnuť – vy aj vaše oči.
- Špeciálne počítačové okuliare s jemne, do žlta tónovanými šošovkami, ktoré čiastočne zlepšujú kontrast, sú vybavené aj špeciálnou antireflexnou úpravou, ktorá je schopná odrážať časť modrého svetla. Uvedená kombinácia chráni oči pri dlhodobom (viac ako 3 hodiny denne) vystavení zraku žiareniu z monitorov digitálnych zariadení a eliminuje únavu očí.
EXTRA TIP: Vyskúšajte aj šikovné aplikácie, ktoré znižujú žiarenie modrého svetla a regulujú osvetlenie displeja na základe konkrétneho času počas dňa i noci.