Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Už od kolísky: očné problémy dieťaťa treba zachytiť čím skôr!

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Pozorujete svoje dieťatko odmalička pri lození, behaní, kŕmení či vnímaní reči? Nezabúdajte na rovnako pozorné sledovanie zraku vášho dieťatka. Isté tipy zrakových problémov môžu začať už „od kolísky“. Čo je dobré všímať si a kedy je vhodné navštíviť špecialistu?

Varovné príznaky – deti do 1. roka životaDieťatko, ktoré je staršie ako 3 mesiace, musí byť schopné sledovať  určitý objekt, napríklad vás, hračku či obyčajnú guľôčku, a to v rámci jeho zorného uhla pohľadu. Ak to nedokáže alebo ak je dieťa v tomto veku neschopné dosiahnuť stály očný kontakt alebo sa vám zdá, že nevidí, kontaktujte detského lekára, ktorý zváži stav dieťaťa a navrhne ďalší postup.

Varovné príznaky – Od 1. do 5. roku dieťaťa

Počas týchto rokov pozorujte svojho drobca, kontrolujte najmä to, či je poloha dúhovky a zrenice na oboch očiach dieťatka  súmerná, v prípade ak sú očká nesúmerné môže ísť o počiatky škúlenia – strabizmu. V takomto prípade nejde o vážnu poruchu, ale je dôležité podchytiť strabizmus čo najskôr, pretože okrem vizáže ovplyvňuje aj kvalitu videnia – tzv. lenivé oko – amblyopia. O týchto problémoch zvyčajne dieťa nemusí hovoriť, nič ho nebolí a z jeho pohľadu vidí normálne, pretože svoje nekvalitné videnie nemá s čím porovnať. Práve preto je dôležité vaše dôkladné pozorovanie. Nebojte sa vyskúšať rôzne druhy špeciálnych testov pre vaše dieťa u pediatra, resp. u očného špecialistu.

Toto si všímajte v akomkoľvek veku dieťaťa:

  1. „Nesúmerná poloha“ oči – vyzerajú prekrížene, sú sústredené na rôznych stranách očí
  2. Biela alebo sivastá farba v zrenici
  3. Neprirodzene rýchle pretáčanie očí zo strany na stranu alebo zhora dole
  4. Bolesť očí, svrbenie alebo iný diskomfort, na ktorý sa dieťa sťažuje
  5. Začervenanie v jednom alebo oboch očiach, ktoré dlhšie nemizne
  6. Príliš vodnaté oči
  7. Padajúce, skleslé očné viečka
  8. Prílišná precitlivenosť na svetlo
  9. Hnis alebo suchá „kôrka“ v jednom alebo oboch očiach
  10. Pričasté žmurkanie (mimo prípadov zranenia alebo infekcie)

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul