Refrakčné chyby oka
V tomto prípade nehovoríme o ochorení očí, ale ide o akési nedokonalosti optického systému. Sú to dioptrické chyby oka, ktoré spôsobujú nepresné a zahmlené videnie do diaľky, či do blízka, prípadne aj na obe tieto vzdialenosti. Oko, ktoré netrpí refrakčnou chybou vidí dobre a ostro. Je to vďaka tomu, že svetelné lúče, ktoré prenikajú do oka, sa lámu tak, že dopadnú na sietnicu, t.j. presne do bodu najostrejšieho videnia. Ak však tieto lúče dopadnú pred alebo za sietnicou a obraz nie je vytvorený presne na sietnici, ide o refrakčnú chybu oka. Medzi tieto chyby sa zaraďuje krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus.
Krátkozrakosť (myopia)
Krátkozrakosťou trpíte, ak máte zhoršené videnie do diaľky. Svetelné lúče, ktoré vchádzajú do oka, sa stretávajú pred sietnicou a obraz je tak na sietnici rozmazaný. To znamená, že lámavá sila refrakčného systému je väčšia a nezodpovedá dĺžke vášho oka. Existuje krátkozrakosť ľahkého stupňa (do -3,00 D), krátkozrakosť stredná (od -3,25 do -6,00 D) a krátkozrakosť vysoká (od -6,25 d do -10,00 D) kedy neprichádza ku zmenám na očnom pozadí. Sprievodným javom vysokej krátkozrakosti ( od -10,25 až do -30,00D) môžu byť aj patologické zmeny na očnom pozadí a v sklovci. Krátkozrakosť môže byť aj vrodená a spája sa s predčasným pôrodom. Často sa objavuje u detí alebo v období dospievania tým, že nevedia dobre zostriť na tabuľu.
Ďalekozrakosť (hypermetropia)
Máte pocit, že musíte zaostrovať pri čítaní alebo písaní, ale s videním do diaľky nemáte najmenší problém? Na vine je ďalekozrakosť. V tomto prípade sa svetelné lúče stretávajú za sietnicou, a preto obraz nie je ostrý. Buď je lámavá sila refrakčného systému slabšia, alebo je oko príliš krátke. Ďalekozrakosť sa delí podľa stupňa poruchy na nízku (do +3,00 D), strednú (+3,25 D až +5,00 D) a vysokú (vyššia ako +6,00 D). Môže byť dedičná rovnako ako krátkozrakosť. Zaujímavosťou je, že pri ľahkej forme ďalekozrakí ľudia nemusia o svojej očnej chybe vôbec vedieť. V mladom veku sa oko dokáže vyrovnať s touto očnou chybou, ale s pribúdajúcim vekom je to pre oči čím ďalej náročnejšie. Mnohokrát zanedbané očné vyšetrenie môže viesť k unaveným a začervenaným očiam, dokonca až k prepuknutiu migrén.
Astigmatizmus
U ľudí, ktorí musia zaostrovať na blízke, ale aj vzdialené predmety, ide pravdepodobne o astigmatizmus. Je to spôsobené nerovnomerným zakrivením rohovky, ktorá nemá pravidelný pologuľovitý tvar. Svetelné lúče, ktoré vstupujú do oka, sa odlišne lámu a nestretávajú sa na sietnici, čo vedie k zhoršenému videniu. Astigmatizmus sa objavuje u ľudí už od narodenia, no môže vzniknúť aj ako následok očných ochorení, operácií či zranení. Nekorigovaný astigamtizmus môže vyústiť až k bolestiam zátylku.
Možnosti korekcie refrakčných chýb
Refrakčné chyby sa dajú jednoducho korigovať. Ak vás trápi niektorý z vyššie spomínaných problémov, navštívte Zrakové centrá FOKUS optiky alebo oftalmológa, kde vám zmerajú váš zrak. Optometrista následne určí správne hodnoty vašich dioptrií. Vyhnete sa tak príznakom, ktoré tieto refrakčné chyby sprevádzajú. Dajte zbohom otravným bolestiam hlavy, zbytočnému namáhaniu očí a nekonečnému doostrovaniu.