SIVÝ ZÁKAL (KATARAKTA)
Očná šošovka sa pri tomto ochorení postupne zakalí, čo vedie k rozostrenému a zahmlenému videniu. V počiatočnom štádiu človek vníma škvrnu v zornom poli, ktorá sa časom zväčšuje a v konečnom štádiu má pocit, že sa pozerá cez mliečne sklo. Toto ochorenie je typické najmä pre ľudí vo veku 50+. Môže však postihnúť aj mladšie ročníky. K rizikovým skupinám patria diabetici alebo fajčiari. Taktiež užívanie určitých liekov, t.j. hlavne kortikosteroidov môže zapríčiniť vznik tejto choroby. Sivý zákal môže byť aj vrodený, kedy ide o jednostranné alebo obojstranné postihnutie šošovky. Existuje viacero príčin, ktoré sú spúšťačmi tohto ochorenia u novorodencov. Horúčkové ochorenie, infekcia matky v prvom trimestri tehotenstva, rodinná predispozícia môžu byť dôvodmi, prečo dieťa postihne sivý zákal. Sivý zákal sa dá operovať tak, že sa postihnutá šošovka nahradí šošovkou umelou. Ide o jednu z najčastejšie vykonávaných operácií na svete. Neliečený sivý zákal môže viesť k slepote.
Prevencia:
Vznik sivého zákalu súvisí aj s nadmerným vystavovaním sa slnečnému žiareniu. Odborníci preto odporúčajú ako preventívnu ochranu pred týmto ochorením nosiť bežné (korekčné) ale aj slnečné okuliare so 100% UV filtrom. Bohužiaľ, ale neexistuje 100% účinná prevencia ako sa tejto očnej chorobe vyhnúť.
ZELENÝ ZÁKAL (GLAUKÓM)
Toto očné ochorenie sa vyvinie v dôsledku zvýšeného vnútroočného tlaku. Tento tlak spôsobuje poškodenie optického nervu a to vedie k zhoršovaniu zorného poľa. Pacientov, ktorí trpia touto chorobou, trápi ostrá bolesť oka a hlavy. K príznakom patrí aj zhoršené videnie. Ak sa tento problém podcení, existuje hrozba slepoty. Medzi rizikové skupiny patria ľudia nad 40 rokov. Pozor by si mali dať aj diabetici a jedinci, ktorí sú pod neustálym stresom. Aj dedičnosť je jedným z faktorov vzniku zeleného zákalu. Liečba glaukómu závisí od typu tohto ochorenia, buď pomocou medikamentov, laserom alebo operáciou.
Prevencia:
Rovnako ako v prípade sivého zákalu neexistuje efektívna ochrana pred vznikom tohto očného ochorenia. Preto odporúčame pravidelné prehliadky u očného lekára obzvlášť po štyridsiatom roku života.
VEKOM PODMIENENÁ DEGENERÁCIA MAKULY (VPMD)
Pacienti s touto chorobou majú postihnutú centrálnu časť sietnice, tzv. žltú škvrnu – makulu. V tejto časti oka je obraz najostrejší, čiže u ľudí s degeneráciou makuly dochádza k postupnej strate centrálneho videnia. Spočiatku sa prejavuje zvlneným videním, neskôr s rozmazanými škvrnami a neschopnosťou vidieť jasno. Existujú dva typy degenerácie makuly – suchá a vlhká. Suchá forma sa rozvíja postupne a v ranných štádiách je bez príznakov. Ochorenie sa však v priebehu rokov zhoršuje a u 20% pacientov sa rozvinie vlhká forma degenerácie makuly. Pri tomto type degenerácie makuly je poškodenie zraku veľmi rýchle. Prejavuje sa zahmleným videním a zdeformovaným obrazom. Bez liečby spôsobuje až v 90% slepotu. Toto ochorenie postihuje najmä ľudí nad 50 rokov. Ľudia postihnutí degeneráciou makuly môžu užívať očné lieky alebo absolvovať laserovú či fotodynamickú liečbu. Ohrození sú najmä fajčiari a obézni ľudia. Táto choroba postihuje častejšie ženy ako mužov.
Prevencia:
Ak chcete ochrániť svoj zrak pred degeneráciou makuly, mali by ste svoj jedálniček obohatiť o čerstvú zeleninu a morské ryby, ktoré obsahujú luteín a zeaxantín.
ODLÚPENIE SIETNICE
Ide o závažné očné ochorenie, ku ktorému dochádza, keď sú na sietnici malé trhlinky. Z priestoru sklovca preniká tekutina pod sietnicu, čo spôsobuje jej nadvíhanie a odlučovanie od pigmentového epitelu. Dochádza ku degenerácií svetlocitlivých buniek, ktoré ostávajú bez potrebného prísunu živín a kyslíka. Odlúpenie sietnice sa prejavuje zábleskami, ktoré vidí pacient na okraji oka. Neskôr sa objavujú aj škvrny, ktoré smerujú od spodnej časti do stredu zorného poľa. Ohrození sú krátkozrakí ľudia, diabetici a ľudia, ktorí utrpeli úraz oka. Pri tejto diagnóze je nutná operácia.
Prevencia:
Pravidelné návštevy oftalmológa.