Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Významné osobnosti z minulosti, ktoré nosili dioptrické okuliare

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Dioptrické okuliare nie sú len moderné a len pre nenápadné šedé myšky. Dioptrické okuliare sú pevnou súčasťou dejín a našli si svoje miesto „na nose“ významných osobností, ktoré poznáme z minulosti. Predstavíme vám osobnosti a nezabudnuteľné kúsky dioptrických okuliarov, ktoré aj vďaka nim poznáme všade vo svete. Mnohé z týchto okuliarov obdivujeme, zbožňujeme a často aj nosíme. Viete ktoré osobnosti z minulosti ich milovali tiež?

Martin Luther King Jr.

Martin Luther King Jr. je známy najmä kvôli boju za občianske práva a je tiež nositeľom Nobelovej ceny za mier. Počas svojho pôsobenia sa zúčastnil stoviek pochodov a protestov, kde vystupoval pred verejnosťou, avšak dioptrické okuliare si nasadil iba niekedy. Po celom svete viedli ľudia diskusie, či Luther King Jr. dioptrie potreboval alebo nie. Luther King Jr. sa v jednom z rozhovorov priznal, že dioptrie v skutočnosti nepotreboval, ale chcel, aby mu dioptrické okuliare pridávali na vážnosti a aby na ľudí pôsobil distingvovaným dojmom.

Zdroj foto: Massachusetts Institute of Technology (MIT)

Mahátma Gándhí

Mahátma Gándhí je známy ako politický a duchovný vodca Indie. Príbeh okuliarov a Gándhiho je jednoduchý, ale o to krajší. Svoje prvé okuliare objavil v Londýne, kde sa presťahoval kvôli štúdiu práva. Zapáčil sa mu jednoduchý kovový rám a štýl okuliarov. Na začiatku boli len doplnkom, neskôr ikonickým kúskom, ktorý jednoducho patrí k nemu. Pre mnohých sú tiež symbolom intelektu a súcitu.

Zdroj foto: Wikimedia C

Winston Churchill

Winston Churchill bol jedným z najvýznámnejších politikov a premiér Spojeného kráľovstva. Keď prišla reč na okuliare Churchill obľuboval okuliare na každú príležitosť – na rečnícke prejavy, na maľovanie či dokonca na hranie kariet! Okuliare preňho vyrábala spoločnosť, ktorá sa venovala výrobe okuliarov aj pre kráľov a kráľovné Anglicka. Jeho „rečnícke“ okuliare boli vypracované veľmi špecificky – išlo o „polky“ polkruhového tvaru, s tromi kovovými „bodkami“ v rohoch ( jedna bodka symbolizuje iba čítanie a dve bodky symbolizujú jeho verejné prejavy).

Zdroj foto: Getty images

 

 

Marilyn Monroe

Keď sa povie „cat-eye glasses“ alias okuliare v štýle mačacích očí, nesmieme zabudnúť na hviezdu strieborného plátna – Marilyn Monroe. Tento dnes už ikonický tvar okuliarov preslávila aj krásna Marilyn, dokonca milovala dioptrické i slnečné verzie týchto okuliarov. Dnes majú takéto okuliare jemný retro punc a my musíme konštatovať, že si Marilyn skutočne vedela vybrať kúsky, ktoré jej stopercentne sedeli a dodnes týmto výberom inšpiruje ženy na celom svete.

Zdroj foto: Selectspecs


Buddy Holly

Hodobná legenda! Buddy Holly bol na výslní už v 50. rokoch minulého storočia. Práve v tomto období sa mu vďaka obľúbenosti a popularite podarilo spopularizovať dioptrické okuliare, resp. ich hrdé nosenie. Išlo najmä o ikonické okuliare Ray-Ban s hrubými čiernymi rámami, ktoré sa stali rovnakou ikonou ako samotný hudobník.

Zdroj foto: Clearly

John Lennon

Viete si predstaviť Johna Lennona bez jeho ikonických dioptrických okuliarov? My totiž určite nie! Stali sa jeho hlavným výrazovým prostriedkom, pomocou ktorého bol, je a bude nezameniteľný. Tento štýl a typ okuliarov býva často opisovaný ako babičkovský. Aj napriek tomu sa stal jedným z najlegendárnejších typov okuliarov, ktoré slávny hudobník zo skupiny Beatles preslávil. Tento typ okuliarov sa dostal k Lennovi počas nahrávania filmu, okuliare mu vyhovovali a sadli. John Lennon bol veľmi krátkozraký a okuliare nosil už od svojich 7 rokov.

Zdroj foto: Metalhead Zone

 

 

Sigmund Freud

Zakladateľ psychoanalýzy a jeden z najvplyvnejších mysliteľov dvadsiateho storočia a k tomu bonus – populárne dioptrické okuliare. Jeho okrúhle okuliare boli pravdepodobne najrozoznateľnejším prvkom jeho nenapodobiteľného vzhľadu a je iba málo fotografií, na ktorých by bol bez nich. Vlastnil viacero párov v celuloidnom (termoplastovom) a kovovom ráme.

Zdroj foto: BBC

Woody Allen

Ikona filmového sveta, režisér, herec a spisovateľ, ale aj komik. Woody Allen je známy na celom svete a k jeho osobe neodmysliteľne patria aj dioptrické okuliare. Keďže je fanúšikom intelektuálneho, nerdy vzhľadu, nosí výrazné štvorcové okuliare s hrubým čiernym rámom. Ide o typ okuliarov, ktoré sú nazývané Lemtosh (rovnako nosí napríklad aj herec Johnny Depp J). Ide o nadčasový kúsok, ktorý sa rozhodne nechystá vyjsť z módy a zamilovali sa doňho ľudia na celom svete. Woody Allen preslávil tento typ okuliarov ako netradičné, iné a vhodné pre nerdov.

Zdroj foto: Blickers

Marilyn Monroe

Keď sa povie „cat-eye glasses“ alias okuliare v štýle mačacích očí, nesmieme zabudnúť na hviezdu strieborného plátna – Marilyn Monroe. Tento dnes už ikonický tvar okuliarov preslávila aj krásna Marilyn, dokonca milovala dioptrické i slnečné verzie týchto okuliarov. Dnes majú takéto okuliare jemný retro punc a my musíme konštatovať, že si Marilyn skutočne vedela vybrať kúsky, ktoré jej stopercentne sedeli a dodnes týmto výberom inšpiruje ženy na celom svete.

Zdroj foto: Selectspecs

 

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul