Väčšina našich predajní je otvorená a zabezpečuje meranie zraku za prísnych hygienických opatrení. Pred návštevou odporúčame overiť si otváracie hodiny Vašej predajne TU.

Významné osobnosti z minulosti, ktoré nosili dioptrické okuliare

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Dioptrické okuliare nie sú len moderné a len pre nenápadné šedé myšky. Dioptrické okuliare sú pevnou súčasťou dejín a našli si svoje miesto „na nose“ významných osobností, ktoré poznáme z minulosti. Predstavíme vám osobnosti a nezabudnuteľné kúsky dioptrických okuliarov, ktoré aj vďaka nim poznáme všade vo svete. Mnohé z týchto okuliarov obdivujeme, zbožňujeme a často aj nosíme. Viete ktoré osobnosti z minulosti ich milovali tiež?

Martin Luther King Jr.

Martin Luther King Jr. je známy najmä kvôli boju za občianske práva a je tiež nositeľom Nobelovej ceny za mier. Počas svojho pôsobenia sa zúčastnil stoviek pochodov a protestov, kde vystupoval pred verejnosťou, avšak dioptrické okuliare si nasadil iba niekedy. Po celom svete viedli ľudia diskusie, či Luther King Jr. dioptrie potreboval alebo nie. Luther King Jr. sa v jednom z rozhovorov priznal, že dioptrie v skutočnosti nepotreboval, ale chcel, aby mu dioptrické okuliare pridávali na vážnosti a aby na ľudí pôsobil distingvovaným dojmom.

Zdroj foto: Massachusetts Institute of Technology (MIT)

Mahátma Gándhí

Mahátma Gándhí je známy ako politický a duchovný vodca Indie. Príbeh okuliarov a Gándhiho je jednoduchý, ale o to krajší. Svoje prvé okuliare objavil v Londýne, kde sa presťahoval kvôli štúdiu práva. Zapáčil sa mu jednoduchý kovový rám a štýl okuliarov. Na začiatku boli len doplnkom, neskôr ikonickým kúskom, ktorý jednoducho patrí k nemu. Pre mnohých sú tiež symbolom intelektu a súcitu.

Zdroj foto: Wikimedia C

Winston Churchill

Winston Churchill bol jedným z najvýznámnejších politikov a premiér Spojeného kráľovstva. Keď prišla reč na okuliare Churchill obľuboval okuliare na každú príležitosť – na rečnícke prejavy, na maľovanie či dokonca na hranie kariet! Okuliare preňho vyrábala spoločnosť, ktorá sa venovala výrobe okuliarov aj pre kráľov a kráľovné Anglicka. Jeho „rečnícke“ okuliare boli vypracované veľmi špecificky – išlo o „polky“ polkruhového tvaru, s tromi kovovými „bodkami“ v rohoch ( jedna bodka symbolizuje iba čítanie a dve bodky symbolizujú jeho verejné prejavy).

Zdroj foto: Getty images

 

 

Marilyn Monroe

Keď sa povie „cat-eye glasses“ alias okuliare v štýle mačacích očí, nesmieme zabudnúť na hviezdu strieborného plátna – Marilyn Monroe. Tento dnes už ikonický tvar okuliarov preslávila aj krásna Marilyn, dokonca milovala dioptrické i slnečné verzie týchto okuliarov. Dnes majú takéto okuliare jemný retro punc a my musíme konštatovať, že si Marilyn skutočne vedela vybrať kúsky, ktoré jej stopercentne sedeli a dodnes týmto výberom inšpiruje ženy na celom svete.

Zdroj foto: Selectspecs


Buddy Holly

Hodobná legenda! Buddy Holly bol na výslní už v 50. rokoch minulého storočia. Práve v tomto období sa mu vďaka obľúbenosti a popularite podarilo spopularizovať dioptrické okuliare, resp. ich hrdé nosenie. Išlo najmä o ikonické okuliare Ray-Ban s hrubými čiernymi rámami, ktoré sa stali rovnakou ikonou ako samotný hudobník.

Zdroj foto: Clearly

John Lennon

Viete si predstaviť Johna Lennona bez jeho ikonických dioptrických okuliarov? My totiž určite nie! Stali sa jeho hlavným výrazovým prostriedkom, pomocou ktorého bol, je a bude nezameniteľný. Tento štýl a typ okuliarov býva často opisovaný ako babičkovský. Aj napriek tomu sa stal jedným z najlegendárnejších typov okuliarov, ktoré slávny hudobník zo skupiny Beatles preslávil. Tento typ okuliarov sa dostal k Lennovi počas nahrávania filmu, okuliare mu vyhovovali a sadli. John Lennon bol veľmi krátkozraký a okuliare nosil už od svojich 7 rokov.

Zdroj foto: Metalhead Zone

 

 

Sigmund Freud

Zakladateľ psychoanalýzy a jeden z najvplyvnejších mysliteľov dvadsiateho storočia a k tomu bonus – populárne dioptrické okuliare. Jeho okrúhle okuliare boli pravdepodobne najrozoznateľnejším prvkom jeho nenapodobiteľného vzhľadu a je iba málo fotografií, na ktorých by bol bez nich. Vlastnil viacero párov v celuloidnom (termoplastovom) a kovovom ráme.

Zdroj foto: BBC

Woody Allen

Ikona filmového sveta, režisér, herec a spisovateľ, ale aj komik. Woody Allen je známy na celom svete a k jeho osobe neodmysliteľne patria aj dioptrické okuliare. Keďže je fanúšikom intelektuálneho, nerdy vzhľadu, nosí výrazné štvorcové okuliare s hrubým čiernym rámom. Ide o typ okuliarov, ktoré sú nazývané Lemtosh (rovnako nosí napríklad aj herec Johnny Depp J). Ide o nadčasový kúsok, ktorý sa rozhodne nechystá vyjsť z módy a zamilovali sa doňho ľudia na celom svete. Woody Allen preslávil tento typ okuliarov ako netradičné, iné a vhodné pre nerdov.

Zdroj foto: Blickers

Marilyn Monroe

Keď sa povie „cat-eye glasses“ alias okuliare v štýle mačacích očí, nesmieme zabudnúť na hviezdu strieborného plátna – Marilyn Monroe. Tento dnes už ikonický tvar okuliarov preslávila aj krásna Marilyn, dokonca milovala dioptrické i slnečné verzie týchto okuliarov. Dnes majú takéto okuliare jemný retro punc a my musíme konštatovať, že si Marilyn skutočne vedela vybrať kúsky, ktoré jej stopercentne sedeli a dodnes týmto výberom inšpiruje ženy na celom svete.

Zdroj foto: Selectspecs

 

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

Zrakopédia

Chráňte sa pred škodlivým modrým svetlom

  Modré svetlo je súčasťou spektra slnečného žiarenia, ale rovnako je vyžarované displejom mobilného telefónu, tabletu, počítača, televízie či úspornými žiarovkami. Ľudia, ktorí často používajú…