Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Zriedkavé očné ochorenia – 1. časť

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
O rôznych očných chybách a ochoreniach sme už čo to popísali, ale tentokrát si predstavíme tie najzriedkavejšie choroby, ktoré ohrozujú ľudský zrak. Počuli ste niekedy o hemolakrii? V roku 2009 postihla aj tínedžera Calvina Inmana.

Hemolakria

Hemolakria je stav, kedy človek doslova plače krv. Hoci Calvin Inman absolvoval rôzne vyšetrenia, odborníci dodnes nevedia zistiť, čo túto diagnózu spôsobuje a ako ju liečiť. Objavuje sa a mizne bez zjavných príčin. Hemolakria sa objavila nielen u dospelých ľudí, ale aj u detí. Symptómy sa pri tejto diagnóze u postihnutých líšia. Zatiaľ čo jeden človek pociťoval obrovskú bolesť, iný si ani nevšimol, že krváca.

Zriedkavé očné ochorenia - Fokus očná optika

 

Albíni a ich červené oči

Albinizmus je pomerne známa diagnóza, pri ktorej človek trpí nedostatočným množstvom melanínu. Je to pigment, ktorý je zodpovedný za sfarbenie vašej kože a vlasov. Albinizmus postihuje aj oči, ktoré môžu mať červený alebo ružový nádych. Je to spôsobené zvýšenou priepustnosťou dúhovky, vďaka ktorej možno vidieť sfarbenie krvných ciev. Ľudia, ktorí majú takéto „zafarbenie“ očí trpia fotofóbiou, teda svetloplachosťou.

 

Syndróm mačacieho oka

Ide o extrémne vzácnu chromozomálnu vadu. Ľuďom, ktorých trápi syndrómom mačacieho oka, chýba v oku tkanivo, ktoré by oddeľovalo dúhovku od zrenice. Toto ochorenie je síce neliečiteľné, ale zrak sa dá pomocou dioptrických okuliarov alebo kontaktných šošoviek korigovať. Bohužiaľ, tento syndróm neovplyvňuje iba zrak, ale má negatívny dopad aj na srdce, obličky a kostrovú sústavu. Navyše môže spôsobiť hyperaktivitu a miernu mentálnu zaostalosť.

 

Heterochrómia

Heterochrómia nepatrí medzi diagnózy, ktoré by mali negatívny vplyv na kvalitu ľudského zraku. Ide o vzácnu mutáciu, ktorá spočíva v tom, že človek má rozdielnu farbu očí. Existujú tri varianty heterochrómie. Najbežnejšia forma sa prejavuje tým, že jedno oko je sfarbené inak ako to druhé. Druhou možnosťou je tzv. sektorálna heterochrómia, kedy je inak zafarbená jedna štvrtina oka. Posledná forma postihuje jedno oko dvomi rôznymi farbami dúhovky. Heterochrómia je dedičná porucha, ale môže sa objaviť aj v priebehu života.

Zriedkavé očné ochorenia - Fokus očná optika

 

Na záver

Máte problém so zrakom? Navštívte zrakové centrum Fokus očnej optiky – spojenie očnej optiky s ambulantným zdravotníckym zariadením pod jednou strechou, kde je zákazníkom poskytovaná komplexná starostlivosť o zrak.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul