Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Ako sa správne starať o okuliare?

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Zaobchádzate s vašimi okuliarmi správne? Viete, čo je pre nich vhodné a čomu sa vyvarovať? Viete, že je nežiaduce manipulovať s okuliarmi jednou rukou alebo ich čistiť o tričko? Pokiaľ chcete, aby vám okuliare čo najlepšie a najdlhšie slúžili, je potrebné dodržiavať niekoľko odporúčaní a vyvarovať sa nevhodným úkonom.

Okuliarový rám je svojou podstatou subtílny výrobok, s ktorým je nutné zaobchádzať opatrne. Sú okuliare odolné voči mechanickým, tepelným a chemickým rizikám? Poďme sa bližšie pozrieť, čo sa pod týmito typmi rizík skrýva a vyhnúť sa tak prípadným nezvratným znehodnotením okuliarov, ktoré už nebude možné reklamovať, pretože nešetrné zaobchádzanie a nedodržaním odporúčaní očného optika a vystavovanie okuliarov negatívnym vplyvom nemôžu byť dôvodom na reklamáciu.

Mechanické riziká:

Okuliare odporúčame nasadiť a zložiť oboma rukami, aby sa rovnomerne zaťažovali spoje straníc a nedochádzalo k ich nadmernému opotrebovaniu. Zloženie okuliarov jednou rukou spôsobuje najčastejšie uvoľnenie skrutky zo stranice, pokrivenie obruby alebo prípadne zlomenie stranice alebo pántov na tej strane, ktorá je viac zaťažená. Je nežiaduce pokladať či už slnečné alebo dioptrické okuliare na hlavu alebo do vlasov, pretože hrozí roztiahnutie straníc a deformácia rámu alebo riziko spadnutia a rozbitia okuliarov.

Okuliare nekladieme prednou plochou okuliarových šošoviek na stôl. Vhodné je pokladať ich hornou hranou okuliarovej obruby, kedy majú okuliare najväčšiu oporu. Nie je dobré nosiť okuliare voľne po vreckách, v kabelke alebo v igelitovej taške. Pokiaľ nie sú okuliare na nose nositeľa, okuliare najlepšie uložíme do pevného puzdra okuliarovými šošovkami dole a zatvoríme puzdro. Prípadne môžete použiť šnúrku na okuliare, ale dávajte pozor, aby ste s okuliarmi niekde nezavadili a nezničili si ich.

Nevkladáme okuliare za lem trička, pretože hrozí prípadné poškriabanie skiel napr. o stôl alebo pri predklone tela by mohli okuliare spadnúť na zem a rozbiť sa. Okuliarové šošovky nečistíme do oblečenia, aby tkanina oblečenia neodrela povrchové vrstvy okuliarových šošoviek.

Vždy čistíme okuliarové šošovky na mokro, najlepšie optickým sprejom na okuliarové šošovky, ktorým nastriekame na šošovky z oboch strán a dočistíme optickým mikrovláknom dosucha. Je vhodné ráno alebo pri väčšom znečistení okuliarov opláchnuť okuliare pod vlažnou tečúcou vodou s jemným saponátom a očistiť dosucha napr. látkovou plienkou. Horúcu vodu nepoužívajte, aby neporušila povrchovou vrstvou okuliarových šošoviek.

Obzvlášť vŕtané okuliare vyžadujú šetrné zaobchádzanie a nehodia sa pre každého.

Tepelné riziká:

Okuliare nikdy nenechávame na prednej časti kapoty vozidla. V letných dňoch môže teplota v aute na parkovisku stúpať cez 50 ° C a táto vysoká teplota spôsobuje deštruktívne poškodenie povrchových úprav a konštrukcia rámu a skiel. V tomto prípade môže nastať tzv. zvrstvenie na prednej alebo zadnej ploche okuliarových šošoviek spôsobujúce videnie ako cez mliečne sklo alebo výrazné zníženie zrakovej ostrosti a kvality okuliarových šošoviek.

Pokiaľ idete do sauny, vírivky alebo do solárneho štúdia, okuliare odložte do šatne, aby ste si zachovali čisté videnie cez okuliarové šošovky. Pri varení dbáme pozor na paru unikajúcu z hrncov, z rýchlovarnej kanvice a pri otváraní rúry, aby para okuliarové šošovky nepoškodila.

Dioptrické okuliare nepoužívajte ako ochranný štít pri kutilských činnostiach ako sú napr. sekanie dreva, zváranie alebo brúsenie. Pri týchto činnostiach používajte vždy ochranné okuliare, helmy alebo kukly. Pozor na negatívne účinky infračerveného žiarenia pri zváraní a na lietajúce iskry.

Chemické riziká:

Pozor na chemické látky, ako sú napr. kyseliny, rozpúšťadlá, lak na nechty, ktoré môžu nenávratne poškodiť okuliare. Farbenie, fúkanie a lakovanie vlasov vykonávame vždy so staršími okuliarmi alebo bez okuliarov. Chemické látky môžu spôsobiť napr. poškodenie povrchovej vrstvy okuliarových šošoviek a obruby, ktoré môže viesť až k rozleptaniu ochrannej vrstvy a znemožniť tak kvalitné videnie cez okuliarové šošovky alebo neestetickému vzhľadu obruby.

Správna výbava na udržanie čistoty a ochrany okuliarov:

  • optický sprej na čistenie okuliarových šošoviek
  • mikrovlákno
  • puzdro

Dodatočná kompletácia:

  • šnúrka alebo okrasný retiazkový záves na okuliare
  • sada skrutkovačov (je súčasťou niektorých čistiacich setov)
  • stojanček na okuliare

Odporúčaná preventívna rada:

Niekoľkokrát do roka je vhodné navštíviť očnú optiku, aby odborne skontrolovali stav okuliarov, dotiahli spoje, zrovnali okuliare a vyčistili ich v ultrazvuku. Nevystavujte sa riziku, že pri poškodení okuliarov alebo ich strate budete musieť čakať na zhotovenie nových okuliarov. Majte vždy jedny okuliare náhradné! Dodržujete odporúčania alebo Vám chýba príslušenstvo o starostlivosti o Vaše okuliare? Príďte do FOKUS optík a my Vám radi so starostlivosťou o Vaše okuliare pomôžeme.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul