Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Kontaktné šošovky: čo by ste o nich mali vedieť – 2. časť

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
V prvej časti článku ste sa dozvedeli, že kontaktné šošovky rozdeľujeme podľa typu materiálu, podľa korekcie, podľa účelu ich použitia, podľa dĺžky ich nosenia a podľa periodicity ich výmeny. V druhej časti zistíte, aké pomôcky by ste si mali zaobstarať pri používaní kontaktných šošoviek, ako si ich správne nasadzovať alebo kedy sa ich noseniu radšej úplne vyhnúť.

Kontaktné šošovky na skúšku

Ak ste sa rozhodli, že chcete vymeniť dioptrické okuliare za kontaktné šošovky, v prvom rade navštívte kontaktológa. Je to špecialista, ktorý vám vyšetrí zrak a určí, aké dioptrie sú pre vás vhodné. Podľa toho vyberie aj vhodný typ kontaktných šošoviek. Následne vám poskytne cenné rady ohľadne ich používania, a zároveň by vám mal poskytnúť tzv. diagnostické kontaktné šošovky na otestovanie. Podľa toho zistíte, ako na ne vaše oči reagujú a či vás netrápia nepríjemné pocity v oku.

 

Sú nutné zvlhčujúce kvapky pri nasadzovaní kontaktných šošoviek?

V prípade, že budete používať kontaktné šošovky na každodenné nosenie, mali by ste si zaobstarať aj zvlhčujúce kvapky, ktoré sú na to špeciálne určené. Vďaka nim si totiž udržiavate tzv. slzný film, ktorý zabezpečí hladký pohyb medzi šošovkou a vašou rohovkou. Hoci sú v dnešnej dobe kontaktné šošovky vyrábané z kvalitných materiálov, a preto použitie týchto kvapiek nie je vždy nevyhnutné, majte ich radšej vždy pri sebe. Použite ich ale naozaj iba v prípadoch, ak pri nosení kontaktných šošoviek pociťujete pálenie alebo máte pocit suchého oka. Nekvapkajte si ich preventívne. Zakúpiť si môžete zvlhčujúce, lubrikačné a gélové kvapky. Zvlhčujúce kvapky vám zaručia okamžité zvlhčenie očí, ale účinkujú iba kratšiu dobu. Lubrikačné kvapky si vyberte v prípade, ak hľadáte kvapky, ktoré majú dlhodobejší účinok. Gélové kvapky pôsobia najdlhšie, no prekážkou niekedy môže byť mierne zahmlený zrak. Zakúpite ich v lekárni. Dávajte pozor na to, aby ste používali kvapky, ktoré sú určené a licencované pre kontaktné šošovky. Predídete tak ich poškodeniu.

 

Príslušenstvo ku kontaktným šošovkám

Ku kontaktným šošovkám by ste si mali zadovážiť aj určité príslušenstvo, ktoré vám bude nápomocné pri ich skladovaní a nasadzovaní alebo pri ich dezinfekcii. Majte však na pamäti, že pinzety či puzdra sú po určitom čase plné baktérií aj napriek tomu, že ich pravidelne dezinfikujete. Radšej ich preto pravidelne vymeňte za nové.

 

            Dezinfekčné roztoky a gély do očí

Rozhodne by nemali vo vašej kúpeľni chýbať, pretože slúžia na čistenie, dezinfekciu, oplachovanie, uchovávanie a zvlhčovanie vašich kontaktných šošoviek. Existuje viacero druhov roztokov, a preto odporúčame pri ich výbere dbať na rady a odporúčania vášho očného lekára alebo kontaktológa. Určite však platí, že výber musíte prispôsobiť typu vašich kontaktných šošoviek, pretože niektoré roztoky sú vhodné skôr na mäkké šošovky, iné zasa na starostlivosť o tvrdé šošovky.

 

Pinzety na kontaktné šošovky

Ak sa bojíte, že by ste si rukami mohli zaniesť nejaké nečistoty do oka, tak si určite zadovážte pinzetu na kontaktné šošovky. S pinzetou vám tieto nepríjemnosti nehrozia a vyhnete sa tiež riziku poškodenia šošovky pri jej nasadzovaní, ktoré môže nesprávnou manipuláciou vzniknúť.

 

Puzdra na kontaktné šošovky

Sú nevyhnutnou súčasťou vášho príslušenstva, pretože v nich šošovky uskladníte. Navyše okrem bežných puzdier, na trhu nájdete aj antibakteriálne a kozmetické puzdra. Povrch antibakteriálneho puzdra má špeciálnu ionizačnú úpravu. Tieto ióny striebra majú schopnosť ničiť baktérie a dezinfikovať. Kozmetické puzdra sú zas určené všetkým, ktorí majú radi farby a iné obrázkové prevedenia. S týmito puzdrami budete vždy štýloví.

 

5 krokov, ako si správne nasadzovať kontaktné šošovky

 

  1. Predtým, ako si idete nasadzovať kontaktné šošovky rukami, si ich dôkladne umyte a osušte, aby ste sa vyhli zaneseniu nečistôt do oka.
  2. Pozorne si pozrite, ktorá zo šošoviek je určená na pravé a ľavé oko, aby ste sa nepomýlili. Začnite vždy rovnakým okom, aby nedošlo k zámene šošoviek.
  3. Následne vyberte šošovky z puzdra. Použite buď vyššie spomínané pomôcky alebo prsty. Kontaktnú šošovku si dajte na bruško prsta a skontrolujte ju. Ak je šošovka v poriadku, tak ju vyčistite dezinfekčným roztokom.
  4. Ak ste začiatočník kontaktné šošovky si nasadzujte radšej pred zrkadlom. Voľnou rukou si nadvihnite horné viečko. Prostredníkom druhej ruky, v ktorej držíte šošovku, potiahnite nadol spodné viečko. Jemne skloňte hlavu, ale stále sa pozerajte hore a následne si aplikujte šošovku do oka. Po zavedení šošovky sa pozrite dole a zboka nabok, aby šošovka zapadla na správne miesto. Pomaly zatvorte oko, žmurknite a ak nemáte pocit nepohodlia, opakujte to isté aj s druhou šošovkou.
  5. Rovnako postupujete aj pri jej vyberaní, tzn. opäť si dôkladne umyjete a osušte ruky, ak vyberáte šošovky prstami. Pozrite sa nahor a jednou rukou si zodvihnete horné viečko, druhou zasa to spodné. Pomocou palca a ukazováka opatrne odstránite šošovku z oka.

 

STOP kontaktným šošovkám

Bohužiaľ, nie každý môže nosiť kontaktné šošovky a existujú prípady, kedy by ste mali radšej použiť klasické dioptrické okuliare. Do tejto skupiny patria aj ľudia, ktorí majú zápal oka, glaukóm alebo ochorenie štítnej žľazy či cukrovku. Pri ochoreniach štítnej žľazy a cukrovke vaše oči nemusia dobre znášať kontaktné šošovky. Príčinou tohto problému môže byť pôsobenie liekov, ktoré užívate na spomínané ochorenia. Pri diabetikoch sa navyše kolísaním hladiny cukru mení aj hodnota ich dioptrií. Šošovkám sa vyhnite, ak máte ťažkosti s tvorbou sĺz, nepriechodné slzné kanáliky alebo akútne zápaly či infekčné chronické stavy. Nosenie šošoviek sa neodporúča ani alergikom a užívateľkám antikoncepcie, ktorá môže vo výnimočných prípadoch spôsobovať dráždenie spojiviek. Užívateľky tak môžu mať zníženú toleranciu šošoviek. Ak však žiadne problémy pri užívaní antikoncepcie nemáte, nie je žiadny dôvod nenosiť kontaktné šošovky.

 

Rada na záver:

Ak si objednávate nové kontaktné šošovky, nechajte si vždy znovu premerať vaše dioptrie. Navštívte naše zrakové centrum. Zastavte sa pre svoje kontaktné šošovky na niektorej z pobočiek Fokus očnej optiky, kde nájdete aj širokú ponuku príslušenstva ku kontaktným šošovkám – puzdra, roztoky, pinzety či iný doplnkový tovar.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul