Väčšina našich predajní je otvorená a zabezpečuje meranie zraku za prísnych hygienických opatrení. Pred návštevou odporúčame overiť si otváracie hodiny Vašej predajne TU.

Okuliare vs. kontaktné šošovky

okuliare_vs__sosovky_367_x_212

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Aj vy ste si dlho nahovárali, že váš zrak je v poriadku, aby ste nemuseli siahnúť po dioptrických okuliaroch či kontaktných šošovkách? Vaše oči ale čoraz častejšie štrajkujú? Je čas navštíviť očného lekára. Ako sa však rozhodnúť medzi okuliarmi a šošovkami? Aby sme vám to uľahčili, zhrnieme vám výhody aj nevýhody týchto „zázračných“ pomôcok, vďaka ktorým budete opäť kvalitne vidieť.

DIOPTRICKÉ OKULIARE: ZA a PROTI

 

ZA

 • Sú výborným módnym doplnkom. Na trhu existuje už množstvo rámov, vďaka ktorým budete vyzerať štýlovo. Seriózne alebo výstredné – je to len a len na vás.

 

 • Jednoduché nasadenie. V porovnaní s kontatknými šošovkami sa ľahko nasadzajú a zaberie vám to omnoho kratší čas.

 

 • Nemajú žiadne zdravotné obmedzenia. Môžete ich nosiť aj v prípade citlivých a suchých očí.

 

 • Šetrnejšie k vašej peňaženke. Okuliare sú vo všeobecnosti lacnejšie ako šošovky, pretože ich nemusíte pravidelne meniť.

 

 • Chránia vaše oči pred vetrom a prachom. Okrem toho kvalitné okuliare vás dokážu ochrániť aj pred nebezpečným UV žiarením.

 

 • Okuliare + šport = kamarát. Kedysi sa okuliare pri športe považovali za prekážku a ľudia ich pri rôznych športových aktivitách radšej odložili bokom. Našťastie, doba pokročila a dnes sa vyrábajú kvalitné športové okuliare, ktoré ponúkajú vysoký komfort nosenia, videnia a ochrany pri rôznych druhoch športu.

 

PROTI

 • Periférne videnie môže byť skreslené. Vzdialenosť medzi okom a okuliarmi je približne 12 mm, čo pri vyšších dioptriách môže spôsobiť skreslené videnie.

 

 • Nepáčim sa sám/sama sebe. Hoci to znie banálne, nie každý sa s okuliarmi cíti aktraktívne a sebavedomo.

 

KONTAKTNÉ ŠOŠOVKY: ZA a PROTI

 

ZA

 • Žiadne skreslenie obrazu. Kontaktné šošovky sa dokonale prispôsobia „krivkám“ vášho oka, takže nebudete mať žiadny problém ani s videním do strán. Vďaka tomu, že sú kontaktné šošovky umiestnené priamo na oku a zároveň sa s ním pohybujú, vaše zorné pole je zaostrené, čo vám pomôže pri športe či šoférovaní.

 

 • Vhodné pri športe. Ak nechcete byť pri športe „obmedzovaní“ okuliarmi, tak využite kontaktné šošovky. Váš optik vám odporučí, kedy pri športovej aktivite uprednostniť okuliare a kedy šošovky.

 

 • Bez obmedzení. Kontaktné šošovky vám zabezpečia pohodlné nosenie bez toho, aby vás tlačili alebo vám spôsobovali nepríjemné otlačky na nose.

 

 • Zbohom zahmlievanie sa. Pri nosení kontaktných šošoviek vám zahmlievanie sa vodnými parami nehrozí a neostávajú na nich ani kvapky vody.

 

 • Experimentovať je dovolené. Túžite po inej farbe očí? Pomocou farebných šošoviek sa vám tento sen raz dva splní.

 

PROTI

 • Zdravotné riziká. Noseniu šošoviek by ste sa mali vyhnúť pokiaľ máte suché a citlivé oči, chronické zápaly oka, zelený zákal (glaukóm), poškodenú rohovku alebo trpíte niektorými druhmi alergií.

 

 • Zložitejšia aplikácia. Nasadzovanie kontaktných šošoviek je zložitejšie ako v prípade dioptrických okuliarov. Vyžaduje si to určitý cvik a čas, kým si nájdete ten správny grif. Odporúčame vám, aby ste sa obrátili na špecialistu vo vašej optike, ktorý vám s tým rád pomôže. Dbajte na to, aby ste mali čisté ruky. Vyhnete sa tak možným infekciám, ktoré by ste si mohli do oka zaniesť.

 

 • Na noc vyberať. Myslite na to vždy pred spaním. Ak sa vám raz za čas stane, že zaspíte so šošovkami, nič sa nedeje. Ale pozor! Nerobte z toho pravidlo!

 

 • Nezabúdať na údržbu. Vhodná starostlivosť závisí od konkrétneho typu kontaktných šošoviek, preto by ste si mali vždy prečítať pozorne príbalový leták.

 

 • Väčšia investícia. Kúpa kontaktných šošoviek je finančne náročenejšia záležitosť, kedže nejde iba o jednorázovú investíciu.

 

 

RADA NA ZÁVER:

Dioptrické okuliarekontaktné šošovky si určite nekupujte cez internet, v lekárňach alebo v supermarketoch, kde nie sú k dispozícií odborníci, ktorí by vám mohli správne poradiť. Riskujete tým poškodenie svojho zraku! Navyše personál v optike vám s výberom vhodných okuliarov nielen poradí, ale vám aj bezplatne upraví tvar rámu podľa vašich potrieb a to aj po určitom čase nosenia.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

Zrakopédia

Chráňte sa pred škodlivým modrým svetlom

  Modré svetlo je súčasťou spektra slnečného žiarenia, ale rovnako je vyžarované displejom mobilného telefónu, tabletu, počítača, televízie či úspornými žiarovkami. Ľudia, ktorí často používajú…