Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Okuliare vs. kontaktné šošovky

okuliare_vs__sosovky_367_x_212

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Aj vy ste si dlho nahovárali, že váš zrak je v poriadku, aby ste nemuseli siahnúť po dioptrických okuliaroch či kontaktných šošovkách? Vaše oči ale čoraz častejšie štrajkujú? Je čas navštíviť očného lekára. Ako sa však rozhodnúť medzi okuliarmi a šošovkami? Aby sme vám to uľahčili, zhrnieme vám výhody aj nevýhody týchto „zázračných“ pomôcok, vďaka ktorým budete opäť kvalitne vidieť.

DIOPTRICKÉ OKULIARE: ZA a PROTI

 

ZA

 • Sú výborným módnym doplnkom. Na trhu existuje už množstvo rámov, vďaka ktorým budete vyzerať štýlovo. Seriózne alebo výstredné – je to len a len na vás.

 

 • Jednoduché nasadenie. V porovnaní s kontatknými šošovkami sa ľahko nasadzajú a zaberie vám to omnoho kratší čas.

 

 • Nemajú žiadne zdravotné obmedzenia. Môžete ich nosiť aj v prípade citlivých a suchých očí.

 

 • Šetrnejšie k vašej peňaženke. Okuliare sú vo všeobecnosti lacnejšie ako šošovky, pretože ich nemusíte pravidelne meniť.

 

 • Chránia vaše oči pred vetrom a prachom. Okrem toho kvalitné okuliare vás dokážu ochrániť aj pred nebezpečným UV žiarením.

 

 • Okuliare + šport = kamarát. Kedysi sa okuliare pri športe považovali za prekážku a ľudia ich pri rôznych športových aktivitách radšej odložili bokom. Našťastie, doba pokročila a dnes sa vyrábajú kvalitné športové okuliare, ktoré ponúkajú vysoký komfort nosenia, videnia a ochrany pri rôznych druhoch športu.

 

PROTI

 • Periférne videnie môže byť skreslené. Vzdialenosť medzi okom a okuliarmi je približne 12 mm, čo pri vyšších dioptriách môže spôsobiť skreslené videnie.

 

 • Nepáčim sa sám/sama sebe. Hoci to znie banálne, nie každý sa s okuliarmi cíti aktraktívne a sebavedomo.

 

KONTAKTNÉ ŠOŠOVKY: ZA a PROTI

 

ZA

 • Žiadne skreslenie obrazu. Kontaktné šošovky sa dokonale prispôsobia „krivkám“ vášho oka, takže nebudete mať žiadny problém ani s videním do strán. Vďaka tomu, že sú kontaktné šošovky umiestnené priamo na oku a zároveň sa s ním pohybujú, vaše zorné pole je zaostrené, čo vám pomôže pri športe či šoférovaní.

 

 • Vhodné pri športe. Ak nechcete byť pri športe „obmedzovaní“ okuliarmi, tak využite kontaktné šošovky. Váš optik vám odporučí, kedy pri športovej aktivite uprednostniť okuliare a kedy šošovky.

 

 • Bez obmedzení. Kontaktné šošovky vám zabezpečia pohodlné nosenie bez toho, aby vás tlačili alebo vám spôsobovali nepríjemné otlačky na nose.

 

 • Zbohom zahmlievanie sa. Pri nosení kontaktných šošoviek vám zahmlievanie sa vodnými parami nehrozí a neostávajú na nich ani kvapky vody.

 

 • Experimentovať je dovolené. Túžite po inej farbe očí? Pomocou farebných šošoviek sa vám tento sen raz dva splní.

 

PROTI

 • Zdravotné riziká. Noseniu šošoviek by ste sa mali vyhnúť pokiaľ máte suché a citlivé oči, chronické zápaly oka, zelený zákal (glaukóm), poškodenú rohovku alebo trpíte niektorými druhmi alergií.

 

 • Zložitejšia aplikácia. Nasadzovanie kontaktných šošoviek je zložitejšie ako v prípade dioptrických okuliarov. Vyžaduje si to určitý cvik a čas, kým si nájdete ten správny grif. Odporúčame vám, aby ste sa obrátili na špecialistu vo vašej optike, ktorý vám s tým rád pomôže. Dbajte na to, aby ste mali čisté ruky. Vyhnete sa tak možným infekciám, ktoré by ste si mohli do oka zaniesť.

 

 • Na noc vyberať. Myslite na to vždy pred spaním. Ak sa vám raz za čas stane, že zaspíte so šošovkami, nič sa nedeje. Ale pozor! Nerobte z toho pravidlo!

 

 • Nezabúdať na údržbu. Vhodná starostlivosť závisí od konkrétneho typu kontaktných šošoviek, preto by ste si mali vždy prečítať pozorne príbalový leták.

 

 • Väčšia investícia. Kúpa kontaktných šošoviek je finančne náročenejšia záležitosť, kedže nejde iba o jednorázovú investíciu.

 

 

RADA NA ZÁVER:

Dioptrické okuliarekontaktné šošovky si určite nekupujte cez internet, v lekárňach alebo v supermarketoch, kde nie sú k dispozícií odborníci, ktorí by vám mohli správne poradiť. Riskujete tým poškodenie svojho zraku! Navyše personál v optike vám s výberom vhodných okuliarov nielen poradí, ale vám aj bezplatne upraví tvar rámu podľa vašich potrieb a to aj po určitom čase nosenia.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul