DIOPTRICKÉ OKULIARE: ZA a PROTI
ZA
- Sú výborným módnym doplnkom. Na trhu existuje už množstvo rámov, vďaka ktorým budete vyzerať štýlovo. Seriózne alebo výstredné – je to len a len na vás.
- Jednoduché nasadenie. V porovnaní s kontatknými šošovkami sa ľahko nasadzajú a zaberie vám to omnoho kratší čas.
- Nemajú žiadne zdravotné obmedzenia. Môžete ich nosiť aj v prípade citlivých a suchých očí.
- Šetrnejšie k vašej peňaženke. Okuliare sú vo všeobecnosti lacnejšie ako šošovky, pretože ich nemusíte pravidelne meniť.
- Chránia vaše oči pred vetrom a prachom. Okrem toho kvalitné okuliare vás dokážu ochrániť aj pred nebezpečným UV žiarením.
- Okuliare + šport = kamarát. Kedysi sa okuliare pri športe považovali za prekážku a ľudia ich pri rôznych športových aktivitách radšej odložili bokom. Našťastie, doba pokročila a dnes sa vyrábajú kvalitné športové okuliare, ktoré ponúkajú vysoký komfort nosenia, videnia a ochrany pri rôznych druhoch športu.
PROTI
- Periférne videnie môže byť skreslené. Vzdialenosť medzi okom a okuliarmi je približne 12 mm, čo pri vyšších dioptriách môže spôsobiť skreslené videnie.
- Nepáčim sa sám/sama sebe. Hoci to znie banálne, nie každý sa s okuliarmi cíti aktraktívne a sebavedomo.
KONTAKTNÉ ŠOŠOVKY: ZA a PROTI
ZA
- Žiadne skreslenie obrazu. Kontaktné šošovky sa dokonale prispôsobia „krivkám“ vášho oka, takže nebudete mať žiadny problém ani s videním do strán. Vďaka tomu, že sú kontaktné šošovky umiestnené priamo na oku a zároveň sa s ním pohybujú, vaše zorné pole je zaostrené, čo vám pomôže pri športe či šoférovaní.
- Vhodné pri športe. Ak nechcete byť pri športe „obmedzovaní“ okuliarmi, tak využite kontaktné šošovky. Váš optik vám odporučí, kedy pri športovej aktivite uprednostniť okuliare a kedy šošovky.
- Bez obmedzení. Kontaktné šošovky vám zabezpečia pohodlné nosenie bez toho, aby vás tlačili alebo vám spôsobovali nepríjemné otlačky na nose.
- Zbohom zahmlievanie sa. Pri nosení kontaktných šošoviek vám zahmlievanie sa vodnými parami nehrozí a neostávajú na nich ani kvapky vody.
- Experimentovať je dovolené. Túžite po inej farbe očí? Pomocou farebných šošoviek sa vám tento sen raz dva splní.
PROTI
- Zdravotné riziká. Noseniu šošoviek by ste sa mali vyhnúť pokiaľ máte suché a citlivé oči, chronické zápaly oka, zelený zákal (glaukóm), poškodenú rohovku alebo trpíte niektorými druhmi alergií.
- Zložitejšia aplikácia. Nasadzovanie kontaktných šošoviek je zložitejšie ako v prípade dioptrických okuliarov. Vyžaduje si to určitý cvik a čas, kým si nájdete ten správny grif. Odporúčame vám, aby ste sa obrátili na špecialistu vo vašej optike, ktorý vám s tým rád pomôže. Dbajte na to, aby ste mali čisté ruky. Vyhnete sa tak možným infekciám, ktoré by ste si mohli do oka zaniesť.
- Na noc vyberať. Myslite na to vždy pred spaním. Ak sa vám raz za čas stane, že zaspíte so šošovkami, nič sa nedeje. Ale pozor! Nerobte z toho pravidlo!
- Nezabúdať na údržbu. Vhodná starostlivosť závisí od konkrétneho typu kontaktných šošoviek, preto by ste si mali vždy prečítať pozorne príbalový leták.
- Väčšia investícia. Kúpa kontaktných šošoviek je finančne náročenejšia záležitosť, kedže nejde iba o jednorázovú investíciu.
RADA NA ZÁVER:
Dioptrické okuliare a kontaktné šošovky si určite nekupujte cez internet, v lekárňach alebo v supermarketoch, kde nie sú k dispozícií odborníci, ktorí by vám mohli správne poradiť. Riskujete tým poškodenie svojho zraku! Navyše personál v optike vám s výberom vhodných okuliarov nielen poradí, ale vám aj bezplatne upraví tvar rámu podľa vašich potrieb a to aj po určitom čase nosenia.