Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Potrebujete uľaviť od obťažujúcich príznakov suchého oka?

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Až 50 % populácie je postihnutá syndrómom suchého oka, ktorý sa prejavuje nepríjemnými očnými príznakmi, ako sú pocity suchosti, pálenia očí, pocitu piesku v očiach alebo nadmerným slzením. Tieto nepríjemné príznaky dokážu riešiť niektoré očné kvapky, ktoré nájdete aj v optike FOKUS – napr. Systane Complete umožňujú až 8 hodinovú úľavu od obťažujúcich príznakov. Spúšťačom môže byť celkovo (napr. porucha štítnej žľazy, cukrovka alebo Sjögrenova choroba) alebo očné ochorenie, nevľúdne počasie, klimatizované prostredie so zníženou vlhkosťou vzduchu, dlhodobá práca na počítači, zmeny alebo nevhodne používané kontaktné čočky.

Zaujímavosti o slznom filme

Slzy sú produkované exokrinnou žľazou menom slzná žľaza umiestnená pri hornom vonkajšom okraji očnice. Za deň sa vytvorí v zdravom oku asi 1 g sĺz. Ľudské oči produkujú tri druhy sĺz. Bazálne slzy sa starajú o rohovku, reflexné slzy chránia pred dráždivými látkami a emocionálne slzy vznikajú na podklade aktuálnych pocitov. Priemerná hodnota pH slzného filmu dosahuje fyziologických hodnôt 7,2-7,8. U zdravého oka postačuje bežná frekvencia kompletného žmurkania 5-12x za minútu na správne udržanie metabolizmu vrstiev slzného filmu, za deň dosahuje frekvencia mrkania počtu cez 14 tisíc.

Zloženie a funkcie vrstiev slzného filmu

Slzný film je tenký povlak na prednej časti oka, ktorý sa skladá z troch vrstiev: mukóznej, vodnej a lipidovej. Mukózna vrstva je najtenšia a prilieha k rohovke. Je tvorená mukoglykoproteínmi. Mukózna zložka má predovšetkým funkciu antibakteriálnu, lubrikačnú a ochranou. Obaľuje baktérie a odplavuje ich z povrchu oka. Podieľa sa na hladkom rozotretí vodnej zložky a priľnavosti slzného filmu k povrchu rohovky.

Vodná vrstva je najsilnejšou súčasťou slzného filmu. Je tvorená predovšetkým z 98% vody. Ďalej obsahuje rozpustené pevné látky, ako sú napr. sodík, draslík, chlór, urea, glukóza, kyslík a proteíny. Vodná vrstva odplavuje zo spojovkového vaku a rohovky zvyšky odumretých buniek a baktérií. Vyrovnaním drobných nerovností vytvára hladký povrch rohovky, pôsobí antibakteriálne a epitelu dodáva atmosférický kyslík a ďalšiu výživu pre rohovku. Podieľa sa predovšetkým na kvantite slzného filmu.

Lipidová vrstva je najvrchnejšia vrstva tvorená lipidmi. Najtenšia je pri široko otvorenej očnej štrbine a najhrubšia je tesne pred uzavretím viečok. Lipidová vrstva spomaľuje vyparovanie vodnej vrstvy a zabraňuje slzám, aby pretiekli cez okraj viečka. Tiež zabraňuje znečisteniu slzného filmu.

Zmeny v zložení vrstiev slzného filmu

Každá z vrstiev slzného filmu je dôležitá predovšetkým pre fyziológiu spojivky, rohovky, okraje viečok a bielimy. Zloženie slzného filmu je udržované vo veľmi tesnej rovnováhe. Zmeny v jeho zložení môžu viesť ku kvalitatívnym (ako) alebo kvantitatívnym (množstvo) poruchám slzného filmu. Medzi najčastejšiu kvalitatívnu poruchu radíme napr. ochorenie viečkových okrajov, negatívne pôsobenie kozmetických prípravkov, starnutie očí alebo nevhodne zvolené kontaktné šošovky. Kvantitatívne poruchy slzného filmu môžu byť zapríčinené napr. vplyvom systémového alebo očného ochorenia, vplyv niektorých liekov alebo nosenie kontaktných šošoviek. Tieto príčiny môžu viesť k vzniku stavu syndrómu suchého oka.

Syndróm suchého oka (SSO) a jeho subjektívne príznaky

Syndróm suchého oka je komplexný názov pre súbor chronicky prejavujúcich sa príznakov, pri ktorom dochádza k poruche slzného filmu s následnými zmenami epitelu (prednej časti) rohovky a spojivky. Vyznačuje sa nestabilitou slzného filmu alebo jeho hyperosmolaritou (zvýšená koncentrácia rozpustených látok). Syndróm suchého oka sa vyznačuje pocitmi pálenia, svrbenia, rezania alebo pocitmi cudzieho telieska v oku. Zvýšené slzenie (epifora) môže byť prvým signálom SSO. Neskôr sa môže pridať svetloplachosť (fotofóbia), bolesť očí alebo znížená zraková ostrosť.

Klasifikácia príčin vzniku syndrómu suchého oka

Delenie SSO má mnohé delenia, ale pre lepšiu predstavivosť môžeme SSO deliť podľa porúch jednotlivých vrstiev slzného filmu, susedných tkanív a prídavných orgánov prednej časti oka:

Poruchy lipidovej vrstvy sú najčastejšie spôsobené dysfunkciou Meibomských žliaz, ktoré sa prevažne podieľajú pri tvorbe lipidovej vrstve. Alebo príčinou môže byť zadná blefaritída (zápal okrajov viečok), zlá hygiena a starostlivosť o kontaktných šošovky alebo alergickou reakciou na konzervačné látky obsiahnuté v kvapkách.
Poruchy vodnej vrstvy sa delia na vrodené a získané. Medzi vrodené patrí napr. aplázia (nevyvinutie) štítnej žľazy alebo sprievodný príznak Riley-Dayovho syndrómu, ktorý môže spôsobiť znížené slzenie alebo nadmerné potenie. Medzi získané poruchy patrí napr. infekčný zápal slznej žľazy, autoimunitné ochorenie menom Sjögerov syndróm prejavujúce sa suchosťou slizníc. Ďalej radíme medzi získané poruchy stavy pri porušenej funkcii štítnej žľazy, menopauze, cukrovke alebo vplyv niektorých liekov napr. antidepresíva, antihistaminiká.

Poruchy lipidovej vrstvy sú zapríčinené napr. poleptaním či popálením oka alebo nedostatkom vitamínu A spôsobujúcim mmj. šeroslepota.
Porucha okraja a funkcia viečok je spôsobená napr. obrnou lícneho nervu s prípadnou sprievodnou ptózou (pokles horného viečka) a nedostatočným privieraním viečok, jazviacimi procesmi spojivky alebo pri stavoch, keď sú okraje viečok otočené smerom von (ektropium) alebo dovnútra (entrop).

Syndróm suchého oka môže byť spôsobený na základe zmeny epitelu (predná časť) rohovky pri herpetickom zápale rohovky.

Úľava s očnými kvapkami Systane Complete

Systane Complete sú zvlhčujúce očné kvapky bez obsahu konzervačných látok. Ide o očné kvapky na báze technológie s nanoemulziou pre lepšiu lubrikáciu tkanív. Pomocou olejovitej štruktúry dokážu obnoviť všetky tri vrstvy slzného filmu a to bez nutnosti jeho diagnostiky. Kvapky Systane Complete zaisťujú až 3x dlhšiu ochranu buniek oka, kedy sa lipidové nanočastice cez deň postupne uvoľňujú a udržujú tak oko zvlhčené dlhodobo a chránia tak pred nepriaznivými okolitými vplyvmi, ktoré môžu oči dráždiť. Umožňujú až 8 hodinovú úľavu od nepríjemných príznakov suchých a unavených očí pre všetky typy syndrómu suchého oka.

Sú určené ako pre dospelých, tak aj pre deti. Vďaka tomu, že neobsahujú konzervačné látky, sa môžu používať dlhodobo. Pre najlepší efekt je vhodné kvapky používať podľa aktuálnych potrieb, najlepšie ráno, popoludní a večer 1-2 kvapky pri aplikácii do spojovkového vaku s následným žmurkaním, aby sa emulzia dokonale rozprestrela. Pri nosení kontaktných šošoviek je vhodné kvapky použiť minimálne 15 minút pred aplikáciou kontaktných šošoviek a po ich vybratí. Je vhodné ich skladovať pri štandardnej izbovej teplote a spotrebovať ich najlepšie do 3 mesiacov (10 ml predajné balenie) od otvorenia.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul