Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Ako predchádzať očným komplikáciám v zime a pri zimných aktivitách

zimné športy, lyžovanie, snowboarding, okuliare, zimné okuliare, slnečné okuliare, okulaire na šport

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

V zime je ochrana očí obzvlášť dôležitá, pretože oči sú viac namáhané pri horších svetelných podmienkach, ako sú šero a tma alebo pri nepríjemnom vetre a prechode prostredia. Negatívny vplyv má pôsobenie UV žiarenia, ktoré je až dvojnásobné a môže spôsobovať množstvo očných komplikácií. Preto je vhodné oči chrániť pomocou slnečných okuliarov s kvalitným UV filtrom s prípadnou dioptrickou korekciou. Pri zimných aktivitách, ako je lyžovanie, je pre maximálny zážitok ideálnou voľbou nasadiť pod lyžiarske okuliare jednodenné kontaktné šošovky Switch so zabudovaným UV filtrom. Proti nepríjemnému nadmernému slzeniu, páleniu alebo suchosti očí je vhodné používať zvlhčujúce očné kvapky.

Prevencia zraku v zimnom období

V zime, keď sú noci dlhšie a dni kratšie, sa viac ako inokedy môže prejaviť aj malá refrakčná vada a to najmä za horších svetelných podmienok. Očné svaly vyžadujú väčšie úsilie a môžu sa skôr unaviť, čo môže spôsobiť podráždenie očí, rozostrené videnie a rýchlejší nástup únavy. Pokiaľ pociťujete očné nepohodlie, je vhodné navštíviť očného špecialistu. Vysokoškolsky vzdelaný optometrista s praxou vo FOKUS optike sa Vám bude maximálne venovať a za pomocou špeciálnych prístrojov zistí, akou refrakčnou chybou trpíte a odporučí najvhodnejšie riešenie. Dostupnosť optometristu je oproti očnému lekárovi kratšia a navyše máte k dispozícii všetok okuliarový sortiment, kde si môžete okuliare hneď vyskúšať a za pomoci optika si nechať zhotoviť okuliare. Nepodceňujte ani pravidelné očné kontroly u očného lekára, ktorý sa viac zameriava na zdravotnú stránku Vašich očí a môže Vám prípadne odporučiť patričnú liečbu pri prípadných zápaloch alebo úrazoch očí.

Ochrana očí pri nepríjemných poveternostných podmienkach

Chladný vietor, kúrenie alebo zmeny prechodu medzi vnútorným a vonkajším prostredím môže vysušovať nielen pokožku a pery, ale aj oči a ich okolie. Oči by sme si mali chrániť najmä vtedy, ak sa vyskytuje suchosť v očiach, nadmerné slzenie, začervenanie očí alebo svetloplachosť. Vhodné je používať zvlhčujúce očné kvapky bez konzervačných látok napr. Systane Complete, nosiť ochranné okuliare, v prípade alergií je vhodné používať antihistaminiká pri pozitívnom náleze alergie napr. na prach, roztoče či v zimne ojedinele peľ. Dioptrické okuliare môžu poskytnúť oproti kontaktným šošovkám Vašim očiam lepšiu ochranu pred chladnými zimnými vetrami a môžu dokonca pomôcť udržať teplo a vlhko v blízkosti očí. Vhodné je dodržiavať správny pitný režim, zvýšiť príjem omega-3 mastných kyselín, používať zvlhčovače vzduchu, rozmiestniť doma av práci izbové rastliny, ďalej zvláčňovať pokožku vyživovacími krémami alebo používať ochranné balzamy na pery, ktoré obsahujú UV faktor.

V zime je vplyv UV žiarenia až dvojnásobné

Vplyv UV žiarenia je v zimnom období intenzívnejší, pretože slnko sedí nižšie na oblohe a UV lúče tak prichádzajú nielen zhora, ale odrážajú sa aj na svetlých povrchoch, ako je napr. sneh, voda alebo ľad. Prepustenie UV žiarenia je vyššie vďaka redšiemu vzduchu, čím vyššia je nadmorská výška. Zatiahnutá obloha prepúšťa rovnaké množstvo UV žiarenia, ako pri jasnom počasí. Preto je vhodné oči chrániť aj v týchto podmienkach nielen na horách, ale aj v meste.

Negatívny vplyv UV žiarenia na oči

Dlhodobé vystavenie UV žiareniu môže vyvolať ako krátkodobé alebo aj dlhodobé negatívne reakcie, ktoré môže Vaše oči poškodiť. Medzi najčastejšie krátkodobé reakcie radíme napr. degeneratívne ochorenie spojivky alebo rohovky. Pri dlhodobom pôsobení môžu UV lúče urýchliť nástup šedého zákalu alebo makulárnej degenerácie sietnice, ďalej sa môžu vytvoriť vrásky okolo očí alebo dokonca môže vzniknúť aj rakovina kože.

Ochrana očí proti UV žiareniu v zime

Najlepšou ochranou proti negatívnym vplyvom UV žiarenia je použitie napr. dioptrických okuliarov s UV filtrom alebo nosenie slnečných okuliarov s kvalitným UV filtrom s hnedým zafarbením pre zvýšenie kontrastu, ďalej môžu byť slnečné okuliare obohatené polarizáciou na zníženie oslnenia a prípadne zrkadlovou úpravou. Okuliare by mali pokrývať čo najväčšie okolie očí a mali by dobre sedieť na nose a za ušami pre maximálny komfort a používanie. Vo FOKUS optike ponúkame širokú ponuku slnečných okuliarov vhodné ako do mesta, tak do prírody alebo v športovom prevedení.

Riešenie očnej chyby pri zimných športoch

Pokiaľ trpíte očnou chybou, je niekoľko možností, ako ju korigovať a to buď pomocou samozafarbovacích okuliarov alebo s farbenými okuliarovými šošovkami s korekciou alebo prídavným slnečným klipom. Ak plánujete dovolenku na lyžiach alebo na bežkách, je vhodné uvažovať o kombinácii dioptrických okuliarov pod lyžiarskymi okuliarmi alebo výborne môžu poslúžiť kontaktné šošovky. Okuliare aj kontaktné šošovky by vždy mali obsahovať kvalitný UV filter.

Užívajte si slobodu v kontaktných šošovkách Switch pri lyžovaní a iných zimných aktivitách

Ak si chcete maximálne užiť svoj športový výkon alebo ho ešte zefektívniť, sú skvelým pomocníkom jednodennej kontaktnej šošovky Switch Once alebo Switch Joy 1 day. Tieto silikónhydrogélové kontaktné šošovky sú vyrobené z jemného materiálu, ktorý skvele prepúšťa kyslík a sú k vašim očiam šetrné. Vyrába sa ako pre tých, ktorí trpia krátkozrakosťou, tak aj ďalekozrakosťou, astigmatizmom alebo dokonca aj presbyopiou. S týmito kontaktnými šošovkami uvidíte dokonale ostro, poskytujú neobmedzené a dynamické videnie a ochranu pomocou UV filtra. Doprajte svojim očiam maximálny komfort bez zahmlenia a padania okuliarov. Jednodenné kontaktné šošovky po použití jednoducho vyberiete a vyhodíte. Pokiaľ si neviete rady, ktoré kontaktné šošovky sú pre Vás tie najlepšie, obráťte sa prosím na optometristu vo FOKUS optike.

Základné vybavenie a ochrana na lyžovanie pre hlavu a oči

Ako je neoddeliteľnou súčasťou pre lyžovanie vhodné teplé oblečenie, lyže, lyžiarske topánky, palice a pod. tak aj hlava a oči vyžadujú patričnú ochranu. Tou by mala byť kvalitná a dobre nastaviteľná lyžiarska helma a lyžiarske okuliare s rôznou farbou a rôznym stupňom UV filtra. Helma slúži ako ochrana proti nepriazni počasia a prípadným mechanickým úrazom pri páde alebo styku s vetvami stromu pri rýchlej jazde a lyžiarske okuliare sú špeciálne prispôsobené proti vetru a odlietajúcemu snehu s proti zahmlievacou funkciou. Ideálne je zaobstarať si lyžiarske okuliare s vymeniteľnými zorníkmi voliteľné podľa aktuálneho počasia, štýlu lyžovania a podľa nadmorskej výšky. K dostaniu môžu byť ploché, sférické, číre, zatmavené, farebné, polarizačné alebo samozafarbovacie zorníky. Niektoré lyžiarske okuliare ponúkajú prípadnú drážku pre stranice, aby dioptrické okuliare boli čo najlepšie uchytené a obmedzila sa možnosť prípadného poškriabania okuliarov. Avšak väčšina lyžiarskych okuliarov je viac prehnutá ako sú dioptrické okuliare a preto je vhodné zvoliť kontaktné šošovky pre maximálny zážitok z lyžovania.
Nie je príliš vhodné lyžovať bez lyžiarskych okuliarov len v klasických dioptrických alebo slnečných okuliaroch, pretože nie vždy môžu doliehať k okraju očnice a helmy. Tým pádom nedokážu tak dokonale chrániť oči a okolie očí od nepríjemných poveternostných podmienok, čo by mohlo spôsobovať prípadné očné komplikácie ako je napr. rozmazané prechodné videnie vplyvom zahmlievania alebo nadmerné slzenie či častejšie žmurkanie a pri možnom páde by dokonca mohli spôsobiť aj zranenie.

Lyžiarske helmy alebo prilby (s prípadným štítom namiesto lyžiarskych okuliarov) a lyžiarske okuliare sú dostupné napr. v športovom obchode. Lyžiarske okuliare by nemali tlačiť na nose a na čele. Aby lyžiarske okuliare dobre slúžili, treba ich správne nastaviť, aby nedochádzalo k prípadnému zahmleniu pod okuliarmi alebo vstupu vetra, ktoré by mohli zhoršiť podmienky videnia a mohli by sťažiť radosť z lyžovania. Ak si kupujete vo FOKUS optike nové dioptrické okuliare a chcete mať istotu, že sa Vám zmestia pod tie lyžiarske, je vhodné si helmu a lyžiarske okuliare vziať so sebou a nechať si poradiť pri výbere dioptrických okuliarov priamo v optike alebo zvoliť kontaktné šošovky.

Kategória lyžiarskych zorníkov

Priepustnosť svetla Podmienky použitia
S0 80-100 % nočné lyžovanie
S1 43-80 % sneženie, zamračené, hmla
S2 18-43 % ľahko pod mrakom, ľahké sneženie
S3 8-18 % jasno, polojasno
S4 3-8 % slnečno

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul