Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Chystáte sa nosiť kontaktné šošovky? Nechajte si na začiatku poradiť optometristom

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Kontaktná šošovka je malý optický systém umiestnený priamo na prednej časti oka a to na rohovke. V očnej optike sa používajú pri optickej korekcii myopie, hypermetropie, astigmatizmu, presbyopie alebo ako kozmetický doplnok. Oproti dioptrickým okuliarom poskytujú množstvo funkčných výhod, ako je určité pohodlie či už pri bežnom užívaní alebo pri športových alebo spoločenských aktivitách, kde by okuliare mohli padať alebo sa zahmlievať alebo inak prekážať. Ďalej kontaktné šošovky poskytujú širšie zorné pole alebo eliminujú rozdiel veľkosti obrazu pri rozdielnych dioptriách medzi očami a tým zvyšujú dynamickosť a kvalitu videnia.

Kontaktné šošovky nie sú vhodné pre každého

Zvlášť pri akútnych zápaloch prednej časti oka, ako sú zápaly spojivky, rohovky, slzných ciest alebo pri prítomnosti jačmenného zrna by prítomnosť kontaktnej šošovky zdravotný problém ešte zhoršovala. Šošovky nie sú vhodné pri anomáliách viečkovej štrbiny, zníženej citlivosti rohovky alebo pri nedostatočnom množstve alebo kvalite slzného filmu. Dôležité je tiež zvážiť alergologickú povahu nositeľa najmä pri alergiách na prach, peľ, roztoče, silikón alebo konzervačné látky.

Klinické testovanie je zárukou kvality

Vo väčšine očných optík je ponuka mäkkých kontaktných šošoviek podporená tzv. komerčnými výrobcami kontaktných šošoviek, ktorých výrobky sú niekoľko rokov pred tým, než vstúpia na slovenský trh laboratórne a klinicky testované v iných krajinách s laboratórnou základňou. Ďalej sú sledované a zaznamenané interakcie kontaktných šošoviek s prednou časťou oka pod odborným dohľadom vo vyšetrovaniach z hľadiska klinického prínosu, funkčných vlastností a zdravotnej nezávadnosti. Výrobcovia kontaktných šošoviek sa tiež snažia ísť s dobou a sledovať aktuálne životné trendy a ich celkový dopad na epidemiologický, refrakčný stav oka a celkový zdravotný stav. Tieto aspekty sú schopní následne analyzovať a skúmať pre vývoj nových a lepších materiálov na uspokojenie aj tých najnáročnejších nositeľov kontaktných šošoviek.

Kúpa kontaktných šošoviek mimo očnej optiky má množstvo úskalí

Ľahko dostupným a lacným riešením je obstaranie kontaktných šošoviek na internete alebo v drogériách. Lenže lákavá cena, neznámy názov kontaktných šošoviek alebo neautorizovaný obchodník znamenajú najväčšie riziko. Môže sa jednať o zastaraný materiál kontaktných šošoviek so zavádzajúcimi vlastnosťami šošoviek alebo ich nevhodné skladovanie spoločne s roztokmi. Nedostatočná je aj kontrola internetového predaja týchto produktov. Hlavne tu chýba akákoľvek odborná zdravotná prehliadka, edukácia, zácvik, preškolenie a odporúčania. Pokiaľ nemáte žiadnu skúsenosť s nosením kontaktných šošoviek, nie ste riadne odborne posúdený, či vôbec šošovky nosiť môžete a aké. Pozor, dioptria v okuliaroch nie je vo všetkých prípadoch rovnaká pre kontaktné šošovky.

Neodborne naaplikované kontaktné šošovky a nedisciplinovaný vzťah ku kontaktným šošovkám môžu spôsobiť zápal rohovky, v krajnom prípade aj stratu zraku
Nevhodne materiálovo a tvarovo zvolené kontaktné šošovky môžu mechanicky dráždiť oko a vyvolať zápalovú reakciu na spojivke alebo erózii (rozrušení) na rohovke. Navyše pri nesprávnej manipulácii s kontaktnými šošovkami môže v krajnom prípade vzniknúť rohovkový vred, ktorý sa často hojí jazvou a celoživotne potom ovplyvňuje kvalitu videnia.

Prespávanie a prenášanie šošoviek na časový limit udaný výrobcom mnohonásobne zvyšuje riziko vzniku zápalu rohovky najčastejšie vyvolaného hypoxiou, tj nedostatočným prísunom kyslíka. Nedostatočná starostlivosť o puzdro kontaktných šošoviek môže zapríčiniť vznik mikrobiálnej keratitídy. Môžu sa objaviť alergické až toxické reakcie na materiál šošoviek alebo na niektorú zo zložiek viacúčelového roztoku.

Iba odborná aplikácia v očnej optike je bezpečným riešením pre vaše oči

Najlepším riešením je objednanie na tzv. prvú aplikáciu kontaktných šošoviek pre prvonositeľov alebo na reaplikáciu kontaktných šošoviek skúseného nositeľa v očnej optike. Aplikácia kontaktných šošoviek vyžaduje vysokoškolsky vzdelaného odborníka a starostlivé vyšetrenie pomocou špeciálnych prístrojov ako sú napr. autorefraktokeratometer, sadu skúšobných skiel a skúšobné rámy, štrbinová lampa alebo rohovkový topograf.

V očnej optike vás prevedie aplikáciou nelekársky zdravotnícky pracovník – optometrista. Zmerajú aktuálne dioptrie, tvarové parametre prednej časti oka, zohľadnia celkový zdravotný a sociálny stav nositeľa a zdravotný stav prednej časti oka. Podľa toho optometrista odporučí najvhodnejší režim nosenia, materiál šošoviek a ich výmenu. Rád vysvetlí a zaučí, ako sa správne manipulovať a starať sa o kontaktné šošovky za podpory praktického nasadenia, tolerančnej prechádzky a vybratia kontaktných šošoviek z očí. Predovšetkým odborne skontroluje a zhodnotí, či sú kontaktné šošovky vhodné pre daného nositeľa. Upozorní na prípadné riziká spojené s nevhodným používaním kontaktných šošoviek alebo ich nedostatočnou starostlivosťou. Všetko optometrista zaznamená do zdravotnej karty pre následné očné prehliadky alebo pre prípad zdravotných očných ťažkostí.

Iba odborná aplikácia, klinicky a prakticky osvedčené kontaktné šošovky ponúkané v očnej optike, pravidelné očné prehliadky najlepšie raz za šesť mesiacov a správne dodržiavanie hygienických zásad sú najlepšími kritériami pre bezpečné používanie kontaktných šošoviek.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul