Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Získaná šeroslepota sa dá vyliečiť nielen prísunom vitamínu A, ale aj správnou okuliarovou korekciou

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Horšie sa Vám pozerá v tme alebo sa vyhýbate šoférovaniu v noci? Viditeľnosť u šeroslepého jedinca znižujú svetelné lúče zo svetelných zdrojov, ako sú svetlomety áut alebo z pouličných lámp. Pomocou špeciálnej antireflexnej povrchovej úpravy Night Drive Boost postihnutý šerosleposťou alebo aj bez nej uvidí jasnejšie s lepšou priestorovou orientáciou a bude sa zároveň cítiť aj pohodlnejšie.

Šeroslepota sa prejavuje zhoršeným alebo zaniknutým videním za šera

Šerosleposť alebo nyktalopia či hemeralopia je zvláštnym prípadom poruchy videnia prejavujúcej sa zhoršeným alebo zaniknutým videním za šera. Šeroslepý človek má problémy ako pri riadení auta v noci alebo za dažďa či hmly, ale aj s orientáciou v tmavých miestach. Horšie sa môže pohybovať v priestore a ťažšie sa vyhýba nábytku. Hrozí nebezpečenstvo pádov a úrazov alebo zablúdenia.

Sprievodnými príznakmi môžu byť nadmerná námaha očí, žmúrenie, tlak za očami, začervenané oči, bolesti hlavy alebo únava. Pokiaľ trpíte ťažkou formou šerosleposti, nemali by ste potme riadiť motorové vozidlo vôbec.

Vrodená šeroslepota sa nedá vyliečiť

Primárna (vrodená) šeroslepota je vzácna a je spôsobená dedičnou formou ochorenia sietnice sprevádzaná degeneráciou zrakových tyčiniek na podklade nedostatočného množstva rhodopsinu.

Tento zrakový pigment, ktorý je citlivý na svetlo, nám umožňuje tzv. skotopické videnie, tj zaisťuje rozlíšenie a adaptáciu zo svetla na tmu a slúži prevažne pri videní za zhoršených svetelných podmienok. Vďaka rhodopsinu sme schopní vidieť za šera a tmy a tiež sa dokážeme v priestore orientovať a vnímať jas.

Väčšinou sa primárna šeroslepota prejavuje okolo 20. – 40. roku života. Bohužiaľ táto forma šerosleposti sa nedá vyliečiť a je v pokročilom štádiu sprevádzaná zúžením zorného poľa a dotyčný môže skončiť s praktickou slepotou.

Získaná šeroslepota má riešenie, ale záleží na príčine

Sekundárna (získaná) šeroslepota je častejšia a je vyvolaná prevažne nedostatkom vitamínu A, kedy dlhodobý nedostatok môže v pokročilých štádiách spôsobiť aj schnutie rohovky vedúce napr. k zápalu rohovky alebo spôsobiť nekomfortné nosenie kontaktných šošoviek. Šeroslepota môže byť dôsledkom podvýživy, poruchy vstrebávania v čreve alebo môže byť prítomná pri cirhóze pečene.

Získaná šeroslepota môže byť spôsobená oslabením očí pri nekorigovanej očnej vade, kedy sa aj malá nekorigovaná očná vada môže prejaviť pri horších svetelných podmienkach. Najviac sú šeroslepotu zasiahnutí myopovia (krátkozrakosť). Obmedzenie videnia za šera či v noci môže byť spôsobené napr. šedým zákalom očnej šošovky (katarakta), pri degeneratívnom ochorení rohovky zvanej keratokonus, po zápaloch cievovky alebo sietnice, pri odlúčení sietnice alebo pri zelenom zákale (glaukóm) či po niektorých očných operáciách.

Pomocou prísunu vitamínu A a správnej korekcie je možné vyliečiť získanú šerosleposť

Prevenciou proti získanej šeroslepote je pestrý jedálniček bohatý na vitamín A obsiahnutý napr. v pečeni, v mliečnych produktoch, v žĺtku, v tučných rybách a mäse, v mrkve, paradajkách, špenáte alebo v čučoriedkach. Dôležité je používať okuliare alebo kontaktné šošovky so správnymi dioptriami korigujúce očnú vadu. Pomôcť môže aj dostatočné osvetlenie po zotmení.

Vyšetrenie šerosleposti u očného lekára

Pokiaľ trpíte šerosleposťou, je vhodné navštíviť očného lekára, ktorý sa zameria na anamnézu a vykoná patričné vyšetrenia za pomoci špeciálnych prístrojov. V praxi sa využíva napr. vyšetrenie zorného poľa na perimetri, očného pozadia za pomoci oftalmoskopu, určiť schopnosť adaptácie oka na tmu na adaptometri alebo testovanie zraku za šera pomocou prístroja nyktometra.

Podporte bezpečnosť za volantom pomocou špeciálnej povrchovej úpravy okuliarových šošoviek Night Drive Boost exkluzívne vo FOKUS optike

Len vo FOKUS optike Vám môžeme ponúknuť špeciálnu povrchovú úpravu od kvalitného japonského výrobcu NIKON. Pre vodičov je ideálna úprava s názvom Night Drive Boost. Jedná sa o antireflexnú úpravu na okuliarovej šošovke s tlmením nepríjemného oslnenia pre každý deň a to obzvlášť pri šoférovaní v noci alebo pri horších svetelných podmienkach.

Táto špeciálna povrchová úprava redukuje určitú časť modrého svetla z LED a xenónových svetiel áut alebo pouličných lámp a naopak viac prepúšťa rozjasňujúce svetlo. Night Drive Boost je vhodná pre všetky okuliarové šošovky, od jednoohniskových až po progresívne, vhodné pre číre aj samozafarbovacie.

Okuliarová šošovka Night Drive Boost poskytuje optimálny kontrast a vysoké rozlíšenie obrazu s estetickým prevedením. Vďaka širokému zornému poľu vodičom zaisťuje výbornú celkovú viditeľnosť nielen po celý deň, ale aj v kritických podmienkach. Technológia Advanced Light Control umožňuje najlepšiu priepustnosť svetla, vďaka čomu rýchlejšie zareagujete na vozovke a budete sa nielen Vy, ale aj spolucestujúcich v aute cítiť bezpečnejšie.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul