Väčšina našich predajní je otvorená a zabezpečuje meranie zraku za prísnych hygienických opatrení. Pred návštevou odporúčame overiť si otváracie hodiny Vašej predajne TU.

Starostlivosť o šošovky od A po Z – 2. časť

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
V druhej časti nášho článku pokračujeme s radami a tipmi, ktoré súvisia s pravidelnou a správnou starostlivosťou o kontaktné šošovky.

Všetky nižšie zmienené rady a tipy sa prirodzene neaplikujú na šošovky, ktoré sú určené na jednorazové použitie.

Správna manipulácia s kontaktnými šošovkami

Pred akoukoľvek manipuláciou s kontaktnými šošovkami si vždy starostlivo umyte a osušte ruky. Vyberte prvú kontaktnú šošovku z oka podľa pokynov vášho optometristu. Vždy začínajte s tou istou šošovkou, tak ako ste si zvykli od začiatku, aby ste predchádzali neželanej zámene šošoviek. Šošovku si dajte do dlane a navlhčite ju pár kvapkami roztoku. Jemne ju pošúchajte bruškom ukazováka druhej ruky. Potom šošovku opláchnite prúdom čistého roztoku. Ponorte ju prstom do pravej/ľavej mištičky puzdra (väčšinou označeného písmenom R/L). V čase, keď šošovku nenosíte, uistite sa, že je úplne ponorená do roztoku. S puzdrom potom nemanipulujte, položte ho iba na rovnú plochu. V prípade, že sú šošovky uložené v puzdre nevhodne, môžu vyschnúť, prípadne ich môžete omylom pretrhnúť. Ak nastane podobná situácia, šošovky vyhoďte a nepoužívajte.

 

Po dezinfekcii kontaktných šošoviek

Kontaktné šošovky by mali byť v puzdre a roztoku približne 6 hodín, ideálne aj celú noc. Pri peroxidových typoch roztokov je odporúčaná minimálna doba 6 hodín, pričom sa pred vybratím šošovky z roztoku a pred jej nasadením uistite, že je roztok úplne zneutralizovaný a nie sú v ňom žiadne bublinky – v opačnom prípade si kontaktné šošovky nesmiete aplikovať, pretože by vám peroxid mohol spôsobiť nepríjemné popálenie rohovky. Hneď ako si kontaktné šošovky nasadíte, zvyšky použitého roztoku vylejte. Dodatočné čistenie a vhodná starostlivosť o puzdro sú nevyhnutné. Puzdro sa totiž časom môže stať zdrojom bakteriálnej a plesňovej kontaminácie. Mištičky vášho puzdra vypláchnite čerstvým roztokom – nikdy NIE čistou vodou! Následne ho nechajte voľne vyschnúť na vzduchu. Potom uzavrite obe mištičky viečkami. Puzdro na kontaktné šošovky by ste mali pravidelne meniť, odporúča sa minimálne raz za 3 mesiace alebo pri každej novej fľaške roztoku.

3 tipy pre vás:

  • Nikdy nepoužívajte na dezinfekciu a uchovanie obyčajný fyziologický roztok. Ten šošovky neochráni a môže spôsobiť zanesenie infekcie priamo do oka.
  • Nepoužívajte roztok určený pre tvrdé šošovky na mäkké šošovky.

  • Neoplachujte šošovky obyčajnou vodou z vodovodu, ktoré môže obsahovať nečistoty a kontaminovať vaše šošovky.

 

 

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

Zrakopédia

Chráňte sa pred škodlivým modrým svetlom

  Modré svetlo je súčasťou spektra slnečného žiarenia, ale rovnako je vyžarované displejom mobilného telefónu, tabletu, počítača, televízie či úspornými žiarovkami. Ľudia, ktorí často používajú…