Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Starostlivosť o šošovky od A po Z – 2. časť

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
V druhej časti nášho článku pokračujeme s radami a tipmi, ktoré súvisia s pravidelnou a správnou starostlivosťou o kontaktné šošovky.

Všetky nižšie zmienené rady a tipy sa prirodzene neaplikujú na šošovky, ktoré sú určené na jednorazové použitie.

Správna manipulácia s kontaktnými šošovkami

Pred akoukoľvek manipuláciou s kontaktnými šošovkami si vždy starostlivo umyte a osušte ruky. Vyberte prvú kontaktnú šošovku z oka podľa pokynov vášho optometristu. Vždy začínajte s tou istou šošovkou, tak ako ste si zvykli od začiatku, aby ste predchádzali neželanej zámene šošoviek. Šošovku si dajte do dlane a navlhčite ju pár kvapkami roztoku. Jemne ju pošúchajte bruškom ukazováka druhej ruky. Potom šošovku opláchnite prúdom čistého roztoku. Ponorte ju prstom do pravej/ľavej mištičky puzdra (väčšinou označeného písmenom R/L). V čase, keď šošovku nenosíte, uistite sa, že je úplne ponorená do roztoku. S puzdrom potom nemanipulujte, položte ho iba na rovnú plochu. V prípade, že sú šošovky uložené v puzdre nevhodne, môžu vyschnúť, prípadne ich môžete omylom pretrhnúť. Ak nastane podobná situácia, šošovky vyhoďte a nepoužívajte.

 

Po dezinfekcii kontaktných šošoviek

Kontaktné šošovky by mali byť v puzdre a roztoku približne 6 hodín, ideálne aj celú noc. Pri peroxidových typoch roztokov je odporúčaná minimálna doba 6 hodín, pričom sa pred vybratím šošovky z roztoku a pred jej nasadením uistite, že je roztok úplne zneutralizovaný a nie sú v ňom žiadne bublinky – v opačnom prípade si kontaktné šošovky nesmiete aplikovať, pretože by vám peroxid mohol spôsobiť nepríjemné popálenie rohovky. Hneď ako si kontaktné šošovky nasadíte, zvyšky použitého roztoku vylejte. Dodatočné čistenie a vhodná starostlivosť o puzdro sú nevyhnutné. Puzdro sa totiž časom môže stať zdrojom bakteriálnej a plesňovej kontaminácie. Mištičky vášho puzdra vypláchnite čerstvým roztokom – nikdy NIE čistou vodou! Následne ho nechajte voľne vyschnúť na vzduchu. Potom uzavrite obe mištičky viečkami. Puzdro na kontaktné šošovky by ste mali pravidelne meniť, odporúča sa minimálne raz za 3 mesiace alebo pri každej novej fľaške roztoku.

3 tipy pre vás:

  • Nikdy nepoužívajte na dezinfekciu a uchovanie obyčajný fyziologický roztok. Ten šošovky neochráni a môže spôsobiť zanesenie infekcie priamo do oka.
  • Nepoužívajte roztok určený pre tvrdé šošovky na mäkké šošovky.

  • Neoplachujte šošovky obyčajnou vodou z vodovodu, ktoré môže obsahovať nečistoty a kontaminovať vaše šošovky.

 

ks 2

 

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul