Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Turistika a slnečné okuliare

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Keď sa povie turistika, spomenieme si na oblečenie, jedlo, vodu či povinnú turistickú výbavu. Často však zabúdame na to, že aj v horách je slnko, a preto si so sebou rozhodne nezabudnite zobrať slnečné okuliare. Prečo a aké? Poradíme vám.

Vedeli ste, že pokožka je najväčší orgán na ľudskom tele? A preto je prirodzené, že ju chránime. Žiaľ, zrak je najpoužívanejší zmysel, pričom jeho ochranu občas zanedbávame. V očnej praxi je známe ochorenie z vysokej intenzity svetla, ktoré môže dokonca spôsobiť až dočasnú slepotu. Kvalitné slnečné okuliare je potrebné nosiť vždy a aj pri intenzívnom rozptýlenom slnečnom svetle s výrazným jasom. Inými slovami – pri mori a na horách, skrátka vždy, keď svieti slnko. 🙂

Rohovka na prvom mieste

Naše oči sú na horách vystavené približne stonásobne silnejšiemu pôsobeniu nebezpečného UV žiarenia. A preto si zapamätajte jedno číslo – číslo 400. Práve toľko nanometrov má totiž UV filter, ktorý neprepustí  ultrafialové svetlo rizikovej vlnovej dĺžky, a tak vám poskytne 100% ochranu. Pozor aj na hypermarkety a trhy, kde síce okuliare už môžu mať 100% UV filter, ale materiály, z ktorých sú vyrobené okuliare a sklá môžu ohroziť vaše zdravie, jednoducho, kvalitné slnečné okuliare tu rozhodne nenájdete. Navyše, takéto slnečné okuliare môžu byť označené klamlivo (fake). Vyhýbajte sa kúpe okuliarov, ktoré majú chrániť vaše oči a zdravie mimo očných optík.

Siahnite napríklad po kategórii 4 – ide o tmavý filter, ktorý sa hodí práve do hôr. Ale pozor! Tieto okuliare nie je vhodné používať za volantom, ich absorpcia svetla je tak vysoká, že skresľujú vnímanie farieb a línií (kontrast).

Aké vlastnosti majú kvalitné slnečné okuliare vhodné na turistiku?

Výhodou je polarizačný filter, ktorý vo vysokej miere eliminuje odrazy z rôznych vodorovných odrazových plôch, ako napr. hladina vody, snehová a ľadová plocha, alebo aj čelné sklo auta. Kvalitná povrchová úprava zvyšuje odolnosť proti poškriabaniu, tiež veľmi dôležitá vlastnosť okuliarov. Alternatívou je aj úprava Antifog, ktorá eliminuje rosenie šošoviek. Rosenie najčastejšie vzniká pri náhlej zmene teplôt pod a pred okuliarmi + odparovanie potu z pokožky. Samozrejmosťou na kvalitných okuliarov je hydrofóbna úprava spôsobuje plynulé stekanie vodných kvapiek, napr. dažďových, po prednej ploche šošovky, tie neostávajú na okuliaroch, ale rýchlo z nich stečú a nebránia vo výhľade.

Dôležité sú aj materiály, z ktorých je rám vyrobený. Čo sa týka rámov, na výber sú napríklad rôzne tipy plastových a kovových. V každom prípade musia byť antialergické a plastové rámy sú vhodnejšie, ak hrozí riziko nárazu napr. pri horolezectve. Šošovky sú prevažne plastové, aby bola zachovaná bezpečnosť, tie najkvalitnejšie sú vyrobené z polykarbonátu, sú oveľa odolnejšie proti rozbitiu ako klasické plastové šošovky. Na záver je veľmi dôležité spomenúť, aby vám slnečné okuliare na tvári dobre sedeli, neobmedzovali vás a aby vám dostatočne chránili nielen zrak, ale aj jemnú pokožku v oblasti očí.

Navštívte nás na jednom z našich 66 predajných miest a my vám s výberom slnečných okuliarov na turistiku, dovolenku či iné aktivity s radosťou pomôžeme.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul