Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Čo je tzv. šedý zákal (katarakta) a prečo je najčastejším očným ochorením spôsobujúcim stratu kvalitného videnia?

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Čo je to šedý zákal alebo katarakta?

Ide o ochorenie, kedy dochádza k poruche priehľadnosti v očnej šošovke, ktorá je za fyziologických podmienok číra. V očnej šošovke dochádza k metabolickým a chemickým procesom sprevádzané zmenou hydratácie šošovkovej hmoty. Zakalenie sa môže týkať buď niektorej časti očnej šošovky, alebo môže viesť k zakaleniu v celom jej obsahu vedúce k zníženiu transparentnosti as tým spojené zmeny vo videní. Slovo katarakta má grécky pôvod z dvoch slov: kata – dole a rheo – tiecť. Pôvodne termín označoval vodopád meniaci svoju farbu na bielu, až v polovici 16. storočia sa začal používať ako termín pre šedé zakalenie, teda šedý zákal.

Ako sa šedý zákal prejavuje?

Ochorenie sa vyvíja postupne a môže trvať mesiace alebo roky. Častejšie postihuje obe oči, ale môže zasiahnuť aj iba jedno oko. Príznaky šedého zákalu sú závislé od príčiny, umiestnenia zakalenia a od jeho rozsahu. Sama o sebe katarakta nebolí. Videnie je ale zahmlené a pripomína stav, ako by ste sa pozerali cez mliečne sklo. Sprevádzaná je svetloplachosť a to predovšetkým pri ostrom slnečnom svetle alebo pri oslnení okoloidúceho vozidla. Vplyvom kalenia a tvrdnutia dochádza k zmene refrakčného stavu oka, kedy sa oko stáva viac krátkozrakým a je nutná zmena dioptrií v okuliaroch. Niekedy môže stav navodiť dojem zlepšenia videnia do blízka pri zložení okuliarov do diaľky. Pokles zrakovej ostrosti závisí od stupňa zakalenia a jeho umiestnenia. V závažných prípadoch pokročilého šedého zákalu býva zraková ostrosť znížená až na svetlocit, keď postihnutý rozoznáva iba svetlo a tmu.

Katarakta môže spôsobovať mmj. zmenu vo vnímaní farieb a kontrastnej citlivosti majúcej za následok skreslené videnie s prítomnosťou tieňov. Niekedy dochádza k poruchám zorného poľa. Pri určitých typoch katarakty je videnie rozdvojené alebo je videnie dokonca lepšie v tme. Pri pokročilom ochorení je viditeľná biela zrenica postihnutého tzv. leukokoria. Postihnuté oko mýva menší priemer zrenice ako zdravé oko s čiernou farbou. Pokiaľ u seba niektoré z príznakov zaznamenáte, je vhodné vyhľadať očného lekára, ktorý dokáže rozoznať, či ochorením trpíte, v akej fáze sa nachádza, akého druhu a odporučí Vám ďalší postup.

Kedy sa šedý zákal vyskytuje?

Šedý zákal sa môže vyskytovať nielen u starších osôb, ale aj u detí alebo v dospelosti. Jeho výskyt je závislý od dedičných dispozícií, ale aj od veku alebo prítomnosti metabolického ochorenia ako je napr. dlho prítomná a zle kompenzovaná cukrovka. Katarakta sa môže objaviť na základe zlého životného štýlu napr. vplyvom fajčenia, na základe vonkajších vplyvov, ako sú napr. vplyvom infračerveného alebo ultrafialového žiarenia alebo po poranení oka. V Českej republike sa šedý zákal vyskytuje u 4-5% populácie, tj zhruba u pol milióna ľudí. Najčastejší výskyt šedého zákalu je podmienený vplyvom vývoja a starnutia očí, kedy je ochorenie zaznamenané u 50 % ľudí starších ako 60 rokov. S rastúcim vekom sa rapídne zvyšuje pravdepodobnosť výskytu. Ochorenie postihuje až 90 % ľudí starších ako 75 rokov.

Ako sa dá kataraktu liečiť?

Kataraktu nemožno vyliečiť žiadnymi liekmi, kvapkami alebo okuliarmi. Okuliare alebo prípadne kontaktné šošovky iba korigujú refrakčnú vadu, ktorá môže byť dočasne spôsobená aj vplyvom zakalenia. Najefektívnejším riešením, ako sa zbaviť nepriehľadnej hmoty očnej šošovky a navrátiť tak ostré a kvalitné videnie je podstúpiť chirurgický zákrok s náhradou vnútroočnej šošovky. Bežne sa v ČR za rok vyoperuje viac ako stotisíc očných šošoviek na očných klinikách, pričom sa každým rokom počet operačných zákrokov zvyšuje predovšetkým vplyvom starnutia populácie a nezdravým životným štýlom alebo vplyvom celkových ochorení, kedy tvoria až 50 % operovaných ľudí postihnutých cukrovkou.

Čo keď nechcem na operáciu?

Pokiaľ nie je vývoj katarakty čo najskôr monitorovaný, môže zapríčiniť mmj. vznik tupozrakosti prejavujúcej sa značným znížením zrakovej ostrosti postihnutého oka a znížením kvality periférneho videnia. U pokročilej katarakty môže nastať tzv. napučanie šošovky, ktorá môže viesť k zmäkčeniu prednej komory a zvýšeniu vnútroočného tlaku. V krajnom prípade v dôsledku zvýšenia vnútroočného tlaku sa môže rozvinúť zelený zákal, ohrozujúci vnútorné štruktúry oka a tým aj život postihnutého.

Vyšetrenie u očného lekára

Iba na základe pravidelného odborného vyšetrenia u očného lekára budete vedieť, či sú Vaše oči v poriadku alebo sú zaťažené napr. šedým zákalom alebo iným očným ochorením. Pomocou podrobnej anamnézy a vyšetrenia na špeciálnych prístrojoch ako sú napr. štrbinová lampa, autorefraktometer alebo očný tonometer, posúdi očný lekár typ a stav prípadného zakalenia. Pokiaľ sú Vaše očné problémy natoľko závažne, že Vás obťažujú pri každodenných činnostiach, býva obvykle odporúčaná operácia. Indikácie na operáciu je vždy nutné posúdiť individuálne. V každom prípade nepodceňujte preventívne prehliadky u očného lekára najmä po 50. roku života raz za rok.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul