Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Ako zmierniť príznaky svetloplachosti? Vhodné sú samozafarbovacie šošovky, ktoré sa individuálne prispôsobia svetelným podmienkam

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Patríte do skupiny ľudí, ktorá je precitlivená na intenzívne slnečné žiarenie, umelé osvetlenie alebo na modré svetlo vyžarované digitálnymi obrazovkami a radšej sa svetlu vyhýbate? Proti tzv. svetloplachosti vám môžu pomôť tmavé okuliare s kvalitným UV filtrom, kedy pri ich používaní dotyčný pocíti úľavu od sprievodných príznakov, ako sú napr. žmúrenie, slzenie a bolesť očí. Pokiaľ trpíte zároveň očnou chybou, sú vhodným riešením samozafarbovacie okuliarové šošovky Transitions XTRActive NEW GENERATION, ktoré sa individuálne prispôsobia Vašim svetelným podmienkam vonku a dokonca aj v aute.

Svetloplachosť sa prejavuje precitliveným prejavom na svetlo

Svetloplachosť alebo fotofóbia je precitlivený prejav na svetlo, kedy má oko problém pri prechode z tmy do svetla a naopak. Oslnenie býva najväčším problémom pri pobyte na dennom svetle, viac na slnku, na snehu a pri vodnej ploche. Svetloplachosť je spojená s vnímaním bolesti spôsobujúcej zrakové nepohodlie alebo bolesti hlavy a výrazne obmedzuje náš vizuálny komfort. Jedinci trpiaci fotofóbiou majú pocit, ako keby bola intenzita a ostrosť svetla mnohonásobne vyššia ako je v skutočnosti. Pri zníženom osvetlení za šera, kedy sú aktivované tyčinky, sa videnie zlepšuje.

Sprievodnými prejavmi svetloplachosti sú napr. enormné privieranie očných viečok, bolesť očí zvýrazňujúca sa pri akomodácii (zaostrovanie do blízka), slzenie a začervenanie očí, ich častejšie mnutie, v krajnom prípade je prítomná znížená zraková ostrosť alebo poruchy sústredenia.

Vrodená svetloplachosť sa nedá vyliečiť

Primárna (vrodená) svetloplachosť je zapríčinená nedostatkom pigmentu jodopsínu v sietnici. Jedná sa očný pigment zaisťujúci adaptáciu za svetla a za pomoci troch druhov jodopsínu umožňuje aj farebné videnie.

Vrodená svetloplachosť je tiež prítomná ako sprievodný príznak u ľudí s albinizmom (genetická vada, kedy je čiastočná alebo úplná absencia pigmentu), keď sietnica nie je dostatočne chránená pred dopadom svetla, pretože dúhovka nemá dostatočné množstvo melanínu. Vrodená svetloplachosť sa nedá vyliečiť, iba sa dajú nepríjemné príznaky zmierniť.

Získaná svetloplachosť je spôsobená určitým zdravotným problémom

V prípade sekundárnej (získanej) svetloplachosti sa jedná o následok iného zdravotného problému, keď svetloplachosť je prítomná len prechodne a po určitú dobu, väčšinou po liečbe zdravotného problému sama od seba vymizne. Medzi najčastejšie zdravotné problémy, ktoré môžu zapríčiniť fotofóbiu, sú napr. pri migréne s prípadnou fonofobiou (neznášanlivosť zvuku a hluku), pri stavoch syndrómu suchých očí, pri zápale viečkových okrajov alebo zápale spojiviek alebo pri chronických problémoch z nosenia kontaktných šošoviek. Ďalej k svetloplachosti môže dôjsť pri akútnom zápale dúhovky alebo pri vrodenom glaukóme (zelený zákal). Sekundárne môže svetloplachosť vzniknúť pri traumatickom poranení mozgu alebo ako vedľajší účinok niektorých liekov, pri depresii alebo ako sprievodný prejav Parkinsonovej choroby. Tiež niekoľko hodín po laserovej operácii očí môže nastať prechodná fotofóbia, ktorá potom po niekoľkých dňoch vymizne.

Na zmiernenie príznakov svetloplachosti často pomôžu tmavé okuliare s kvalitným UV filtrom

Pokiaľ trpíte fotofóbiou, často pomôžu tmavé okuliare s kvalitným UV filtrom, kde miera zafarbenia sa určuje podľa miery závažnosti svetloplachosti. Je vhodné používať slnečné okuliare s polarizačným filtrom alebo samozafarbovacie okuliare. Ďalej môže pomôcť clonenie očí za pomoci pokrývky hlavy so šiltom či krempou alebo rukou, ďalej zhasínaním svetiel alebo znižovaním jasu obrazovky. Je vhodné zaradiť do jedálnička potraviny s vysokým obsahom vitamínu B2 (riboflavín), ktorý prispieva k správnej činnosti nervovej sústavy, k udržaniu normálneho stavu pokožky a zraku. Najlepším zdrojom riboflavínu sú napr. Cheddar, losos, hovädzie mäso, mandle, špargľa alebo mlieko.

Vyšetrenie svetloplachosti u očného lekára

Vyšetrenie prebieha za pomoci špeciálnych prístrojov a to na štrbinovej lampe, zmeranie vnútroočného tlaku bezkontaktným tonometrom alebo zmeranie zrakovej ostrosti pomocou skúšobnej sady skiel. Dôležitou súčasťou vyšetrenia je podrobná anamnéza zameraná na zdravotný stav postihnutého, užívanie liekov alebo prebehnuté prípadné úrazy.

Samozafarbovacie okuliarové šošovky Transitions XTRActive NEW GENERATION vo FOKUS optike

Pokiaľ ste veľmi citliví na svetlo alebo sa často pohybujete v prostredí s jasným svetlom alebo radi šoférujete auto, sú pre Vás ideálnou voľbou samozafarbovacie okuliarové šošovky Transitions XTRActive NEW GENERATION od kvalitného japonského výrobcu NIKON.

Ide o novú generáciu okuliarových šošoviek, ktorá sa individuálne zafarbuje podľa aktuálnych svetelných podmienok. V interiéri majú priesvitnú podobu s ľahkým nádychom zafarbenia, pri pobyte vonku sa stmavujú až na úroveň stupňa č. 3 zo 4-stupňovej škály a príjemne oči tienia. Exkluzívne pigmenty v materiáli okuliarových šošoviek reagujú na neviditeľné žiarenie aj cez čelné sklo auta a preto sú na rozdiel od iných samozafarbovacích šošoviek schopné sa v aute zafarbovať.

Šošovky Transitions XTRActive novej generácie blokujú 100% UVA a UVB žiarenia a filtrujú nebezpečnú časť modrofialové svetlo v interiéri aj exteriéri. Vyberať môžete z ponuky troch farieb okuliarových šošoviek (sivá, hnedá alebo zelená) pre zvýšenie pohodlia a zdôraznenie estetiky okuliarov.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul