Dlhodobé a nadmerné vystavovanie sa UV žiareniu môže prispievať k negatívnym zmenám na očnom tkanive a urýchliť proces starnutia v jeho jednotlivých vrstvách. Nadmerné pôsobenie UV žiarenia je najčastejšou príčinou nádorov na očnom viečku. Vystavovanie UV žiareniu podporuje vznik vrások okolo očí a môže spôsobovať zápal spojiviek. Rohovka zasiahnutá nadmerným množstvom UV lúčov môže byť popálená a môže vyvolať bolestivý zápalový stav (tzv. fotokeratitída) spôsobujúci dočasnú stratu zraku. V prípade očnej šošovky môže dôjsť k predčasnému vzniku šedého zákalu (katarakta), ktorý sa prejavuje zahmleným videním pri intenzívnom osvetlení vplyvom zakalenej šošovky, zmenou vo farebnom videní alebo dochádza k skresleniu obrazu.
Expozícia UV žiarenia v mladšom veku môže prispieť k toxicite buniek na sietnici a môže vyvolať jej predčasné starnutie a vznik makulárnej degenerácie sietnice. Zo začiatku sa choroba prejavuje deformáciou alebo výpadkami obrazu až môže dôjsť k postupnej strate zraku. Ide o najčastejšiu príčinu slepoty u osôb starších ako 55 rokov vo vyspelých krajinách. K prípadnému odhaleniu zmien na sietnici môže pomôcť testovanie na tzv. Amslerovej mriežke.
Dnes sme pre Vás vybrali najčastejšie formy očného tkaniva, ktoré môžu spôsobovať problémy s rohovkou a prípadne narušiť videnie. Sú nimi napr. degeneratívne zmeny spojivky menom pinguekula a pterygium. Vo väčšine prípadov sa jedná iba o kozmetické vady, kedy v závažných prípadoch je vhodné podstúpiť chirurgické odstránenie a naďalej stav sledovať.
Pinguekula
Jedná sa o žltobiele vystupujúce stlstenie spojivky v oblasti očnej štrbiny pri limbe (okraji) rohovky. Pinguekula má trojuholníkovitý tvar s bázou (základom) na limbu rohovky.
Výskyt: Vytvára sa väčšinou na oboch očiach súčasne. Spojitosť výskytu vzniku pinguekuly je zaznamenaný pri častom pobyte v horúcom, suchom alebo veternom či prašnom prostredí s vyššou expozíciou UV žiarenia. Je často spájaná s usadením cholesterolu obzvlášť u starších osôb, môže sa však objaviť aj u detí. Môže vznikať po prekonaní episkleritídy, teda po zápalovom ochorení najvrchnejšej časti vrstvy medzi spojovkou a bielou. Stav tvorby pinguekuly obvykle trvá mesiace alebo roky.
Príznaky: U pinguekuly môžu byť prítomné pocity suchosti a nepohodlia. U nositeľov kontaktných šošoviek môže pinguekula dráždiť okraje kontaktnej šošovky. Oko javí známky začervenania a podráždenia. Pri väčšom podráždení limbu rohovky môže pinguekula spôsobiť prechodné rozmazané videnie.
Odporúčanie: Pinguekula predstavuje iba kozmetickú vadu. V prípade zasiahnutia rohovky môže dôjsť k vytvoreniu pterygia. Chirurgické riešenie sa ponúka v prípade problémov pri nosení kontaktných šošoviek alebo z kozmetických dôvodov. Je ale potrebné jej stav dlhodobo sledovať. Odporúča sa vyvarovať sa mechanického dráždenia na zachovanie relatívneho komfortu zvlášť pri nosení kontaktných šošoviek. Ďalej je vhodné obmedziť pobyt v nepriaznivom prostredí.
Vhodné je obmedziť príjem tučných potravín. Prospešné môžu byť zvlhčujúce očné kvapky, gély alebo masti, príp. steroidné kvapky, ktoré odporučia očný doktor. Ideálne je používanie kvalitných dioptrických, slnečných okuliarov alebo kontaktných šošoviek s kvalitným UV filtrom.
Pterygium
Pterygium sa označuje ako fibrovaskulárne tkanivo spojivky začínajúce rásť najčastejšie v blízkosti nosa prerastajúce cez vnútorný okraj rohovky mieriaci k centru rohovky. Má tvar pripomínajúci krídelko tzv. mušie krídlo kde vrcholom je hlava s chvostom pomaly sa rozširujúcim a ťahajúcim za sebou cievy.
Výskyt: Pterygium sa môže objaviť na jednom oku alebo aj obojstranne alebo aj na vonkajšom kútiku oka. Má sklon sa často vracať. Postihuje viac mužov, ktorí pracujú dlhodobo vo voľnej prírode. Väčšia pravdepodobnosť výskytu pterygia je závislé na geografickej polohe podľa úrovne dopadajúceho UV žiarenia a na blízkosti rovníka. Výskyt je ovplyvnený dedičnými faktormi, kde oveľa častejší výskyt je zaznamenaný napr. u španielskych a orientálnych národností. Ďalej je vznik pterygia spájané so suchým a veterným podnebím. Pterygium môže rásť po dobu niekoľkých mesiacov až niekoľkých rokov.
Príznaky: Dotyčný môže pociťovať suchosť, diskomfort, príp. premenlivé videnie v závislosti od rozsahu pterygia. Prítomné sú pocity ťahu a talku so začervenaním a pocitom cudzieho telieska. Pokiaľ sa nelieči, môže zasahovať do centra rohovky a narušiť kvalitu videnia.
Odporúčanie: Je nevyhnutné zabrániť akémukoľvek mechanickému dráždeniu, aby sa doterajší stav nezhoršoval. Vhodné je vyvarovať sa nepriaznivému počasiu. Pri pobyte vonku alebo vo vnútri s expozíciou UV žiarenia je vhodné používať okuliare čo najviac priliehajúce k tvári a kontaktné šošovky s kvalitným UV filtrom. Zvlhčujúce očné kvapky môžu byť úľavové, prípadne kvapky s vazokonstriktvinovými účinkami je vhodné príležitostne kvapkať na základe predpisu od očného lekára. Je potrebné dlhodobo sledovať stav pohybu a rozsahu pterygia a jeho vplyvu na celkovú kvalitu videnia a zaznamenávať aktuálne príznaky dotyčného. Zvlášť pokiaľ ide o nositeľov kontaktných šošoviek, je dôležité sledovať pohyb hlavy pterygia, aby nezasahoval cez limbus okraje a nedráždil centrum rohovky a materiál kontaktných šošoviek, kde by mohol v krajnom prípade vyvolať negatívne reakcie napr. vzniku astigmatizmu alebo jazvy na rohovke. V závažných prípadoch je odporúčané chirurgické odstránenie a následné pravidelné odborné kontroly.
Prevencia pred negatívnym pôsobením UV žiarenia
Po celý rok sú naše oči a telo vystavené pôsobeniu UV žiarenia. Je dôležité sa chrániť proti negatívnym vplyvom a používať pokrývku hlavy, ochrany očí pomocou priliehajúcich dioptrických alebo slnečných okuliarov a kontaktných šošoviek s kvalitným UV filtrom. Vhodné je používanie zvlhčujúcich očných kvapiek, ochranných krémov na koži aj v okolí očí a pier nielen v lete, ale aj v zime av prechodných obdobiach. Vyhýbať sa miestam s najvyššou intenzitou UV žiarenia a nepríjemným poveternostným podmienkam. Vhodné je dodržiavať pitný režim a pravidelné užívanie vitamínov A, C, E, ďalej luteínu a antioxidantov, ktoré môžu poskytnúť ochranu proti negatívnym vplyvom UV lúčov. Nepodceňujte tiež pravidelné odborné kontroly očí a materských znamienok.