Aj počas týchto dní si u nás môžete vybaviť svoje nákupy. Nosíme rúška a dodržiavame aktuálne opatrenia. Aktuálne otváracie hodiny nájdete TU.

Najznámejšie pravdy a mýty o zraku

Zdieľajte príspevok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Je naozaj pravda, že jedením mrkvy sa vyhnete noseniu dioptrických okuliarov? Môže mať časté pozeranie televízie negatívny vplyv na zdravie vašich oči? Sú tieto informácie pravdivé alebo ide len o mýtus?

Aké sú 3 najznámejšie mýty o zraku?

 

Najznámejšie pravdy a mýty o zraku - Fokus očná optika

Veľa mrkvy = lepší zrak

Ešte dnes máte určite živo v pamäti, ako vás rodičia nútili jesť veľa mrkvy. Vraj vďaka nej budete mať zrak ako orol. Bohužiaľ, nebola to celkom pravda. Mrkva síce obsahuje vitamín A, ktorý blahodarne pôsobí na našu sietnicu, ale nájdete ho aj vo vajciach či v mliečnych výrobkoch. Áno, vitamín A môže slúžiť ako prevencia proti očným ochoreniam, no ak je váš zrak už poškodený, nepomôže vám. Okuliarom sa v takom prípade nevyhnete.

 

 

Rozsvieť si lampu, pokazíš si oči!

Často používaná formulka z vášho detstva, ktorou vás rodičia neraz s obľubou strašili. Toto tvrdenie však nie je pravdivé. Čítanie pri nedostatočnom svetle vám zrak nepoškodí, maximálne sa vaše oči skôr unavia a rozbolí vás hlava. Ak sa tomu chcete vyhnúť, tak dbajte na to, aby ste pri čítaní mali dostatok svetla a nemuseli ste lúštiť rozmazaný text.

Škúlenie u detí zmizne samé

U mnohých ľudí prevláda názor, že škúlenie u malých detí je v poriadku a po určitom čase z toho vyrastú. To je hlúposť! Ak vaše dieťa škúli, začnite to riešiť s oftalmológom. Čím skôr tomu budete venovať vašu pozornosť, tým je väčšia šanca na jeho odstránenie.

Najznámejšie pravdy a mýty o zraku - Fokus očná optika

Tieto 4 tvrdenia o zraku sa zakladajú na pravde:

Najznámejšie pravdy a mýty o zraku - Fokus očná optika

Modré oči sú náchylnejšie na očné ochorenia

Podľa štatistík sa niektoré ochorenia očí častejšie objavujú u bledých dúhoviek. Môže za to pigmentový epitel v oku, ktorého funkciou je zabezpečovanie správnej výživy a metabolizmu oka. Ľudia s bledými dúhovkami ho majú menej.

Nedívajte sa do slnka!

Ak vaše oči vystavíte dlhodobému slnečnému žiareniu bez ochrany, môže to mať na váš zrak negatívny dopad. Nielenže si spôsobíte bolesť hlavy, ale môžete prísť aj k trvalému poškodeniu zraku. Dokonca v horšom prípade dochádza aj k trvalému poškodeniu sietnice.

Niekoľkohodinové vysedávanie pred televízorom spôsobuje syndróm suchého oka

Radi pozeráte televízor alebo trávite v práci dlhé hodiny za počítačom? Doprajte si krátke prestávky. Niekoľkohodinová práca s počítačom alebo sledovanie televízie spôsobuje tzv. syndróm suchého oka. Pri týchto činnostiach totiž žmurkáme o trikrát menej ako za bežných okolností, čo spôsobuje únavu a vysychanie očí. Prejavuje sa to rezaním, pálením a slzením očí. Dokonca existuje štúdia, ktorá potvrdzuje, že modré svetlo vyžarujúce LCD displeje, smartfóny či tablety nepriamo súvisí so zvýšeným výskytom VPMD (vekom podmienená degenerácia makuly).

Genetika sa ovplyvniť nedá

Kvalitu nášho zraku ovplyvňuje aj genetická predispozícia. Ak vaši rodičia trpeli nejakými očnými poruchami, je vyššia pravdepodobnosť, že týmto problémom budete trpieť aj vy. Výskumy dokázali, že deti, ktorých rodičia sú krátkozrakí, majú väčšie sklony k tejto očnej chybe ako deti, ktorých rodičia majú zdravý zrak.

Odoberajte naše novinky

Ďalej by vás mohlo zaujímať

KONTAKTY

ODOBERAJTE NAŠE NOVINKY

© 2020 FOKUS očná optika a.s. Všetky práva vyhradené
Vytvorilo eSoul