Krátkozrakosť je najčastejšou očnou chybou zaťažujúcou dospelých, ale čím ďalej skôr postihuje aj deti. Predpokladá sa, že polovica svetovej populácie bude v roku 2050 trpieť krátkozrakosťou. FOKUS optika ponúka špeciálne okuliarové šošovky Stellest Essilor s patentovanou technológiou na spomalenie nárastu oka a tým aj nárastu dioptrií u detí a zmierňuje následné očné komplikácie často vedúce k ťažkému zrakovému postihnutiu. Základom úspešnej liečby je nepodceňovať pravidelné prehliadky Vašich detí u očného lekára a dodržiavať odporúčané preventívne opatrenia. Okuliarovými šošovkami Stellest kontrolou progresie krátkozrakosti nekončí, ale začína. Preto je dôležité chodiť na pravidelné očné kontroly najlepšie k rovnakému očnému lekárovi, ďalej pre čo najvyšší účinok okuliarových šošoviek Stellest je, aby dieťa riadne nosilo okuliarovú korekciu tak, ako má. Zásadné je tiež dodržiavanie preventívnych opatrení, ako sú napr. minimálny pobyt vonku aspoň 2-3 ha vyhýbanie sa činnostiam do blízka, zvlášť na digitálnych prístrojoch.
Čo je to krátkozrakosť a ako ju môžeme spozorovať u dieťaťa?
Krátkozrakosť alebo myopia je očná vada, pri ktorej dotyčný vidí do diaľky rozmazane. Oko je pri tomto stave väčšinou dlhšie, než má byť za štandardných podmienok a lúče vstupujúce do tohto oka sa nepretínajú na sietnici, ale pred ňou. U dieťaťa si môžeme všimnúť, že napr. nadmerne prižmuruje oči, môže sa sťažovať, že vidí horšie na školskej tabuli a približuje sa pri písaní alebo čítaní bližšie k zošitu či učebnici. Pokiaľ sa dieťa takto sťažuje a horšie sa sústredí na učivo alebo sa vyhýba hodinám telocviku, je vhodné navštíviť očného lekára, ktorý posúdi zdravotný stav očí a prípadne odporučí vhodnú korekciu alebo liečbu. Aj keď sa ale dieťa na nič nesťažuje, nepodceňujte pravidelné očné kontroly Vašich detí a Vás, pretože spočiatku aj malá refrakčná vada, ktorá dieťa nemusí obmedzovať, môže u detí prerásť do nekontrolovaného nárastu najmä mínusových dioptrií, ktoré so sebou prináša riziká ďalších závažných ochorení. Detské oči môžu byť zaťažené aj inými očnými chybami ako sú napr. ďalekozrakosť a astigmatizmus. Pri včasnom podchytení týchto chýb alebo škúlenia a jeho správnej a pravidelnej liečbe sa môže zamedziť rozvoju tupozrakosti!
Myopia postihne v roku 2050 až 50 % populácie!
Teraz trpí krátkozrakosťou asi 30% populácie na planéte. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) sa predpokladá, že v roku 2050 bude postihnutých krátkozrakosťou 50 % populácie, tj takmer 5 miliárd ľudí. Z toho 1 miliarda ľudí bude postihnutá vysokou krátkozrakosťou s vysokou mierou rizika ťažkých očných komplikácií vedúca k ťažkému zrakovému postihnutiu a spôsobujúca zníženie kvality života. V niektorých východoázijských mestách trpí myopiou až 90 % populácie. Bohužiaľ táto epidémia je zapríčinená z časti aj dedične, a to pokiaľ obaja rodičia sú postihnutí myopiou, je pravdepodobnosť vzniku myopie u ich dieťaťa až 60 %. Prečo je ale taký nárast len mínusových dioptrií? Je to zmenou životného štýlu. Naše oči sú evolučne prispôsobené na pohľad do diaľky, lenže dnes trávime viac dňa a možno aj celé dni v školách a kanceláriách, kde vo veľkom používame digitálne zariadenia pri umelom osvetlení. Tieto faktory a najmä dlhodobý pohľad na krátke vzdialenosti menšie ako je 6 metrov spôsobuje prispôsobovanie oka tejto extrémnej zmene tým, že uľavuje akomodačnému systému nárastom dĺžky oka tak, aby s čo najmenšou námahou mohlo pozorovať predmety bližšie ako 6 metrov.
Aké sú preventívne opatrenia, ktoré môžu začleniť rodičov do výchovy dieťaťa?
Vplyv na rozvoj krátkozrakosti nemajú len gény, ale aj prostredie, životný štýl a vykonávanie činností do blízka. Predovšetkým je pre zdravý fyzický a duševný vývoj nielen pre zrak, ale aj pre ostatné orgány najlepší pobyt vonku na čerstvom vzduchu a to najmenej 2-3 hodiny denne. Pobyt vonku je prospešný aj z dôvodu lepšieho a prirodzeného osvetlenia až 1500 lúmenov, pretože pri čítaní a učení sa v uzavretej miestnosti pri osvetlení 300 lúmenov sú oči viac namáhané, a teda sú náchylnejšie k neprirodzenému rastu. Je vhodné, aby dieťa obmedzilo čas pri používaní digitálnych zariadení. Pri činnostiach do blízka sa odporúča dodržiavať optimálnu vzdialenosť minimálne 40 cm a vyššiu, zvlášť pri učení na mobiloch, tabletoch alebo na počítači a pod. Je vhodné obmedziť hranie hier na týchto prístrojoch. Pokiaľ je nevyhnutné, aby dieťa trávilo dlhšiu dobu na digitálnych zariadeniach, sú odporúčané pravidelné cyklické prestávky, kedy sa dieťa pozerá uvoľnene do diaľky každých 20 min na 20 sekúnd. Dieťa by malo spať a odpočívať v zatemnenej miestnosti, pretože jedna z príčin myopie v predškolskom veku spočíva vo zvýšenej teplote v oblasti jeho ohniska na sietnici spôsobenej rozsvieteným svetlom v miestnosti, kde dieťa spí. Vhodné je dodržiavať pitný režim a pravidelná, čerstvá, lokálna a vyvážená strava s dostatkom vitamínov, minerálov a stopových prvkov s minimálnym obsahom sacharidov.
Ako môžem spomaliť progresiu myopie?
Existuje niekoľko klinicky overených spôsobov, ako možno spomaliť nárast dioptrií. Najúčinnejšou a neinvazívnou metódou sú napr. špeciálne okuliarové šošovky na spomalenie progresie myopie od rôznych výrobcov. Pokiaľ dieťa nechce nosiť okuliare, sú vhodným riešením špeciálne navrhnuté kontaktné šošovky. Krajným riešením je podstúpenie chirurgického zákroku. Avšak posúdenie vhodnosti, ktorá z metód je pre Vaše dieťa najvhodnejšia môže určiť len očný lekár. Vyšetrenie zrakových funkcií u detí do 15-tich rokov patrí v SR podľa vyhlášky 55/2011 Zb. iba do rúk očných lekárov. Vždy je vhodné, aby stav očí kontroloval najlepšie rovnaký očný lekár, aby výsledky vyšetrenia boli čo najrelevantnejšie a zodpovedali rovnakým podmienkam.
Okuliarové šošovky Stellest ponúkané certifikovanými odborníkmi vo FOKUS optike dokážu spomaliť progresiu detskej myopie
Jedná sa o špeciálnu okuliarovú šošovku, ktorá pomocou mikrošošoviek umiestnenej od stredu okuliarovej šošovky spôsobuje zmenu smeru lúčov po prechode okuliarovou šošovkou do oka tak, že lúče kopírujú tvar sietnice a týmto signálom dochádza k spomaleniu rastu oka. Tak je zaistené, že oko ďalej nadmerne nerastie a vyvíja sa ako za fyziologických podmienok. Zároveň je korekcia zrakovej chyby zaistená v centrálnej optickej časti poskytujúcej ostré a kvalitné videnie nositeľa. Okuliarové šošovky Stellest sú vyrobené z kvalitného ľahkého a netrieštivého, pružného materiálu odolné pri bežných aktivitách dieťaťa. Navyše sú obohatené antireflexnou vrstvou odolné proti nečistotám a škrabancom, aj oči dieťaťa chránia proti negatívnym vplyvom ultrafialového žiarenia.
Kedy je vhodné s liečbou okuliarových šošoviek Stellest začínať?
Pokiaľ bolo dieťaťu v 6-tich rokoch nameraných + 0,75 dioptrií a menej, je vysoko pravdepodobné, že bude v nasledujúcich rokoch trpieť myopiou. Deti môžu nosiť okuliarové šošovky Stellest už od 0 dioptrií, pretože čím skôr sa účinne podchytí začínajúci rozvoj myopie, tým menší nárast dioptrií a dôsledky budú dieťa ťažiť. Pozor, u nekorigovaných detí bola zistená o 30% rýchlejšia progresia chyby. Pri náraste predozadnej dĺžky oka o 1 mm sa zvýši refrakčná chyba o = 3 dioptrie! Takže je vhodné začať s liečbou čo najskôr.
Môžeme očakávať, že sa nárast dioptrií úplne zastaví?
Oko je zmyslový orgán, ktorý neustále pracuje a rastie a to najmä v detstve a počas puberty. Inak sa oko vyvíja v detstve, v dospelosti a inou fázou prechádza v starobe. Okuliarové šošovky Stellest ani žiadne iné podobné produkty okuliarových šošoviek nedokážu 100% zastaviť rast oka, ale spomaliť ho na fyziologický, prirodzený a primeraný rast oka. Na základe klinických štúdií sa zistilo, že okuliarové šošovky Stellest pri minimálnom 12 hodinovom dennom pravidelnom nosení spomaľujú progresiu myopie v priemere o 67 % v porovnaní s deťmi používajúcimi bežné okuliarové šošovky, tj o = 0,5 dioptrie za 1 rok.
Aký má teda význam nosenia okuliarov s okuliarovými šošovkami Stellest?
Hlavná myšlienka technológie okuliarových šošoviek Stellest ich poskytnú dieťaťu optimálny rast oka a zabránenie nadpriemernému rastu. Tým dokážu znížiť negatívny dopad na vznik očných komplikácií spojené s rastúcimi dioptriami, ako sú očné ochorenia napr. šedý zákal, makulárna myopická degenerácia sietnice, odlúčenie sietnice, ktoré často vedú k ťažkému zrakovému postihnutiu až k slepote. Cieľom je umožniť dieťaťu plnohodnotne sa vyvíjať, vykonávať každodenné činnosti samostatne, začleniť sa do kolektívu a do bežného života.
Neváhajte a príďte s dieťaťom, lekárskou správou a poukazom na okuliare do FOKUS očnej optiky, kde Vám certifikovaní odborníci pomôžu s výberom správnych rámov, ponúknu špeciálnu okuliarovú šošovku Stellest a zodpovie Vaše prípadné otázky.