Najčastejšie príznaky
- Suché, boľavé a podráždené oči
- Bolesti hlavy
- Slzenie
- Pomalé zaostrovanie
- Zvýšená citlivosť na svetlo
- Červené oči
Prečo máme unavené oči?
Najčastejším dôvodom je dlhý a intenzívny „pobyt“ pri obrazovke počítača, tabletu, smartfónu, a to najmä vo večerných hodinách. Samozrejme, aj čítanie bez kvalitného osvetlenia a pravidelných prestávok. A v neposlednom rade navonok obyčajné žiarivkové svetlo.
Ako svoj zrak ochrániť?
Časté prestávky a oddych pri činnostiach, ktoré očí namáhajú.
Vypnutie obrazovky, pobyt na čerstvom vzduchu, športové aktivity, ako aj spánok – to sú ďalšie riešenia.
Uplatňovanie pravidla 20/20/20, ktoré hovorí, že pri sústredenej práci by sme sa mali každých 20 minút na 20 sekúnd zapozerať na predmet alebo stenu vzdialenú 20 stôp – teda približne 6 metrov.
Inštalovanie pomocných aplikácií (regulácia jasu, kontrastu, farieb) do jednotlivých zariadení (počítač, tablet, smartfón) na zmiernenie silného modrého svetla.
Eliminácia studeného žiarivkového svetla – stlmte tieto svetlá na znesiteľné minimum a vykompenzujte svetelnú stratu napríklad stolnou lampou s nastaviteľným jasom. Nastaviteľnou stolnou lampou s mäkším svetlom zminimalizujete odraz svetla od obrazovky.
Ako unaveným očiam pomôcť?
Unavené oči osviežte pomocou očných kvapiek alebo umelých sĺz, ktoré si môžete zakúpiť v lekárni alebo vo vašej optike. Umelé slzy sa využívajú napríklad v prípade syndrómu suchého oka, ktorý sa prejavuje únavou a nepríjemným pocitom „sucha“ v oku/očiach. Tento pocit je spôsobený nedostatočným zvlhčovaním oka pri žmurkaní alebo menším počtom žmurknutí pri sústredení sa monitor počítača. Doprajte si tiež kvalitný spánok, ktorý potrvá minimálne 7-9 hodín.
Nezabúdajte ani na správnu životosprávu – tá je najlepším spôsobom, ako sa zbaviť pocitu unavených očí, a patrí do nej aj kvalitné stravovanie. Strava by mala byť bohatá na vitamín A, zinok, magnézium, vitamíny B2 a B3. Väčšinu z vitamínov a minerálov získate pestrou stravou. V jedálničku by ste nemali ignorovať morské aj sladkovodné ryby, listovú zeleninu – šaláty, špenát či rukolu, koreňovú zeleninu – najmä mrkvu a petržlen a odporúčaný je aj pravidelný príjem orechov – vlašských, lieskových, ale aj mandlí.
Existujú aj vitamínové a minerálové doplnky výživy, takto môžete najideálnejšie dopĺňať zinok a horčík. Príjem vitamínov a minerálov môžete skombinovať aj s užitočným vitamínom C, ktorý bojuje s príznakmi starnutia v celom tele.
Kedy vyhľadať odbornú pomoc?
Ak vaše problémy pokračujú, ak máte neustále suché oči, ktoré bolia, štípu či pália, vyhľadajte odbornú pomoc, nepodceňujte príznaky a buďte voči sebe pozorní. Na našich vybraných pobočkách nájdete aj zrakové centrá, v ktorých vám tím Fokus Očná optika starostlivo poradí a pomôže.