Rizikového správania nositeľov kontaktných šošoviek je celý rad. Jedná sa predovšetkým o prespávanie v šošovkách alebo ich nosenie dlhšie, než je doba určená výrobcom. Toto a mnoho iných faktorov mnohonásobne zvyšujú riziko zápalu spojivky a hlavne rohovky.
Prespávanie v šošovkách zvyšuje riziko vzniku infekcie rohovky a vznik keratitídy až 6,5-násobne. Pri zatvorených očiach s nasadenými šošovkami sa abnormálne zvyšuje hrúbka rohovky a môže zapríčiniť metabolické zmeny s dôsledkom tvorby hypoxii rohovky, tj nedostatku prísunu kyslíka, spôsobujúceho jej opuch. Tento stav je spojený so znížením prísunu sĺz spôsobujúcich dehydratáciu šošovky vedúce k zmenám tvarových a fyzikálnych parametrov šošoviek.
Prenášanie šošoviek cez určenú dobu môže vyvolať okrem hypoxie rohovky aj nadmerné usadenie proteínu zo slzného filmu ukladajúce sa na prenášanej kontaktnej šošovke. Proteínové usadeniny spôsobujú zahmlené videnie alebo pálenie a môžu zapríčiniť vaskularizáciu rohovkového limbu alebo opuch rohovky. Kontakitné šošovky sa môžu vplyvom zmien ich fyzikálnych vlastností skrútiť a dráždiť oko alebo sa môžu v oku roztrhnúť a môžu vyvolať v oku infekciu a vznik erózii rohovky.
Dlhodobý následok hypoxia rohovky môže viesť k syndrómu vyčerpania rohovky vedúcej k jej nepriehľadnosti a je spojený až s nutnosťou prerušenia nosenia šošoviek. Tento stav môže nastať dôsledkom málo priepustného materiálu šošovky.
Nedodržiavanie správnych hygienických návykov môže spôsobiť nepríjemné očné infekcie, v zriedkavých prípadoch aj oslepnutie
Ďalej je nežiaduce nedostatočné umývanie rúk pred manipuláciou so šošovkami a ich nevhodné skladovanie. Pri viacdenných kontaktných šošovkách nedostatočné čistenie a zanedbaná starostlivosť o puzdro sa stáva živnou pôdou pre patogénne organizmy, ktoré môžu vyvolať v oku infekciu a vznik napr. mikrobiálnej keratitídy. Prejavy očných infekcií môžu zahŕňať rozmazané videnie, začervenanie, slzenie, výtok z oka alebo zvýšenú citlivosť na svetlo.
Sprchovanie alebo plávanie s kontaktnými šošovkami alebo nedostatočné vyschnutie puzdra je rizikom pre vznik zápalu rohovky vzácne vyvolaný prvokom akantamébou. Príznaky akantamébovej keratitídy sú začervenanie, veľká bolesť, rezanie v oku, kŕčovité zvieranie viečok so sprievodným výtokom v prednej komore oka. Pri nedostatočne rýchlom odbornom zásahu hrozí perforácia, tj prederavenie rohovky a strata zraku. Prevencia vzniku tejto keratitídy je okrem dodržiavania správnych zásad o starostlivosti kontaktných šošoviek napr. používanie jednodenných šošoviek alebo používanie peroxidového systému v starostlivosti o viacdenné šošovky.
V najvážnejších prípadoch môže zápal rohovky dôjsť do stavu rohovkového vredu a spôsobiť rohovkové zjazvenie, ktoré narúša videnie. Kedy pomôže iba transplantácia rohovky.
Zlá starostlivosť o kontaktné šošovky a puzdro alebo alergická reakcia môže vyvolať gigantopapilárnu konjunktivitídu
Medzi najčastejšie zápalové neinfekčné komplikácie spojené prevažne s nosením mäkkých kontaktných šošoviek radíme gigantopapilárnu konjunktivitídu. Tento zápal prejavujúci sa ako zhrubnutie v podobe veľkých papilárnych útvarov na viečkovej spojivke je reakciou tkaniva prednej časti oka na materiál kontaktnej šošovky. Najčastejšie spúšťačmi tejto reakcie je nadmerné množstvo proteínov usadených na povrchu málo vymenenej šošovky, ďalej prespávanie v šošovkách. Ďalšími spúšťačmi môže byť stav, keď šošovky na oku dobre nesedia a drú povrch oka alebo môže byť prítomná alergia na niektorú zo zložiek viacúčelového roztoku. Zo začiatku je prítomné mierne začervenanie spojiviek s ľahkým diskomfortom pri nasadení šošoviek. Situácia sa zhoršuje pri ich nosení, ktoré je nakoniec neúnosné, pretože šošovky v oku režú so sprevádzaným vodnatým výtokom z oka a videnie je rozmazané.
Prevencia vzniku očných komplikácií spojených s nosením kontaktných šošoviek
Dlhodobé nosenie kontaktných šošoviek môže spôsobovať zníženú citlivosť rohovky alebo skrátenie tarzálnej platničky pod horným viečkom, čo ovplyvňuje zvlhčenie prednej časti oka a zvyšuje sa riziko infekcie rohovky. Preto sa odporúčajú pravidelné očné kontroly, dodržiavanie správnych zásad starostlivosti o kontaktné šošovky a častejšie striedanie kontaktných šošoviek s okuliarmi. Vhodné je aj zmeniť starší druh roztoku za novší a konzultovať nové druhy materiálu kontaktných šošoviek s optometristom, príp. skrátiť dobu výmeny šošoviek. Podporou môžu byť aj zvlhčujúce očné kvapky kompatibilné s nosením kontaktných šošoviek a nosenie kvalitných slnečných okuliarov.